Egipt: dożywocie dla islamistów atakujących chrześcijan

Radio Watykańskie
(fot. Scott* / Source / CC BY-NC-SA)

Egipski sąd skazał na dożywocie 69 uczestników zamieszek, podczas których spalono koptyjski kościół Najświętszej Maryi Panny.

 

Zaatakowano wówczas także 60 innych instytucji, sklepów i domów należących do chrześcijan. Te napady miały miejsce w Kerdasie, na przedmieściach Kairu, nocą 14 sierpnia 2013 r. po obaleniu przez gen. Abd al-Fattaha as-Sisiego prezydenta Muhammada Mursiego, który był związany z islamistami z organizacji Braci Muzułmańskich.

 

- Jest to pierwszy przypadek, kiedy w Egipcie wydano wyroki za zniszczenie chrześcijańskiej świątyni - stwierdził rzecznik prasowy Kościoła katolickiego w Egipcie. - Oznacza to, że nowe władze, w odróżnieniu od niedawnej przeszłości, nie traktują chrześcijan jako obywateli drugiej kategorii - powiedział ks. Rafic Greiche.

 

Sędzia Mohammed Nagi Shehata, który wydał te wyroki, skazał już wcześniej na śmierć 183 uczestników tych samych demonstracji, odpowiedzialnych za zamordowanie 13 policjantów. Te surowe wyroki odzwierciedlają politykę nowego prezydenta as-Sisiego, który prowadzi zdecydowaną walkę z islamistami, broni mniejszości religijnych i postuluje reformę islamu, tak by wykluczyć z niego nietolerancję i agresję wobec wyznawców innych religii.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook