Jasna Góra: uroczystości ku czci Królowej Polski

(fot. Artur Nowacki / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Na Jasnej Górze w sobotę wieczorem (2 maja) rozpoczną się uroczystości odpustowe ku czci Królowej Polski. Główna Suma z udziałem przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski odprawiona zostanie w niedzielę, 3 maja o godz. 11.00.


"W przeżywanym Roku Życia Konsekrowanego święto będzie okazją do szczególnego zawierzenia Maryi wszystkie osoby poświęcone na wyłączną służbę Bogu" - powiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. Zauważył, że uroczystość Królowej Polski jest zawsze przypomnieniem naszego zawierzenia Matce Bożej na przestrzeni wszystkich wydarzeń historycznych i naszego dziś. "W tym roku chcemy jednak dostrzec i podkreślić obecność osób konsekrowanych w życiu Kościoła, chcemy o nich przypomnieć i za nie się modlić" - powiedział o. Przeor.

 

W niedzielę, przed główną Sumą odpustową o godz. 10.00 rozpocznie się modlitwa dziękczynna: "Życie konsekrowane w służbie Kościoła i Ojczyzny".

 

Przeor Jasnej Góry przypomina, że prawie 50 lat temu, 3 maja 1966 z inicjatywy i pod przewodnictwem Prymasa Wyszyńskiego, wypowiedziany został milenijny Akt Oddania naszej Ojczyzny Maryi, Matce Kościoła, w Jej macierzyńską niewolę. - To było wydarzenie, o którym trzeba przypominać i z niego czerpać siły do budowania lepszego dziś i jutra dla Polski - podkreślił o. Waligóra. Zauważył, że "naród wtedy się obudził, zobaczył swą wielką moc duchową, uwierzył, że mamy oparcie w Maryi, że jest w nas siła. Jeśli wtedy było tutaj ok. miliona pielgrzymów, to i dziś możemy nasze siły wskrzesić".

 

Przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi tegoroczna uroczystość Królowej Polski będzie także szczególną modlitwą za Ojczyznę o podjęcie przez nas właściwych decyzji. W związku z wyborami jutro (1 maja) w Sanktuarium rozpoczyna się nowenna modlitwy różańcowej i zawierzenie tego ważnego czasu Maryi. Różaniec w intencji Ojczyzny odmawiany będzie o godz. 16.00 w Kaplicy Matki Bożej aż do 9 maja.

 

Uroczystości ku czci Królowej Polski rozpoczną się już 2 maja, w wigilię święta. O 19.00 w bazylice odprawiona zostanie Msza św.. 3 maja o godz. 10.00 rozpocznie się modlitwa dziękczynna za osoby konsekrowane. Główną sumę odpustową na szczycie Jasnej Góry celebrować ma abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

Na program jasnogórskich uroczystości ku czci Królowej Polski złożą się także o godz. 14.00 Droga Krzyżowa po Wałach Jasnej Góry, o 16.15 różaniec w Kaplicy Matki Bożej. O godz. 18.30 rozpocznie się procesja eucharystyczna po wałach, a o 19.00 Msza św. na Szczycie z homilią abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Uroczystość zakończy Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka.

 

Obchodzona 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Jednak już papież Pius X w 1908 r. zezwolił na wpisanie wezwania "Królowo Polski" na stałe do Litanii loretańskiej. W tym samym roku ustanowił też dla diecezji lwowskiej święto Królowej Polski. Po zakończeniu I wojny światowej, po uzyskaniu niepodległości przez Polskę biskupi zwrócili się do Stolicy Apostolskiej z prośbą rozszerzenia tego święta na całą Polskę. Jako datę zaproponowano dzień 3 maja, na pamiątkę pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Kazimierza. Papież Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920 r. Jest ono obchodzone w całym kraju oficjalnie od 1923 r., kiedy to papież Pius XI w 1923 roku na prośbę biskupów zatwierdził święto Maryi Królowej Polski na dzień 3 maja. W 1962 r. Jan XXIII ogłosił Maryję - Królowę Polski główną patronką i niebieską opiekunką naszego narodu. Od 1992 r. (tak, jak w okresie międzywojennym) dzień ten jest świętem narodowym Polski - dla upamiętnienia zarówno uchwalenia Konstytucji w r. 1791, jak i święta Królowej Polski.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ministrant 14:57:12 | 2015-04-30
Przyznam, że nie rozumie dlaczego Suma Odpustowa uroczystości Królowej Polski na Jasnej Górze odbędzie się 3 maja. Przecież Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przeniosła tegoroczną uroczystość NMP Królowej Polski na sobote 2 maja. Zgodnie z tą decyzją Kongregacji w tym roku wigilia uroczystości Królowej Polski będzie 1 maja (wieczorem) a sama uroczystość 2 maja. Uważam, że zasadne jest pytanie: po co biskupi przenosili tą uroczystość na 2 maja skoro i tak główne uroczystości odbęda się 3 maja. Straszne zamieszanie jakieś powstało w tym roku wokól tej wspaniałej uroczystości. Liturgia to jeden ze słabych punktów wiekszości polskich biskupów. 

Oceń 11 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook