Hiszpania: wzrasta liczba proszących o azyl

(fot. shutterstock.com)

W 2014 r. władze Hiszpanii otrzymały blisko 6 tys. próśb o azyl, czyli o ponad 30 proc. więcej niż rok wcześniej. Wynika to z danych Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Istotną rolę w walce o prawa imigrantów odgrywają instytucje kościelne, które często są pierwszymi organizacjami oferującymi przybyszom wsparcie.

 

Wojny w Syrii i w Iraku, szereg konfliktów zbrojnych w innych krajach, łamanie praw człowieka, a także pogorszenie się warunków humanitarnych i bezpieczeństwa - to główne przyczyny wzrostu liczby próśb o azyl w krajach uprzemysłowionych w 2014 r. Osiągnęła ona najwyższy poziom od 22 lat, tj. od czasu wojny na Bałkanach w 1992 r. Z raportu UNHCR wynika, że najliczniejsze grupy uchodźców stanowią Syryjczycy, Irakijczycy, Afgańczycy oraz obywatele Serbii i Kosowa. Najwięcej próśb o azyl skierowano do władz Niemiec (ponad 173 tys.), USA (121 tys.), Turcji (87 tys.), Szwecji (75,1 tys.) i Włoch (63,7 tys.).

 

Hiszpania otrzymała blisko 6 tys. takich podań, tj. o ponad 30 proc. więcej niż rok wcześniej. Złożyły je przede wszystkim osoby z Syrii i Ukrainy, a także z Mali, Algierii i Palestyny.

 

Należy podkreślić, że hiszpańskie instytucje kościelne, m.in. Caritas i Manos Unidas, wciąż przypominają o dramatycznym losie chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Bardzo często to właśnie one przyjmują uchodźców, zapewniając im pierwszą opiekę i walczą o ich prawa.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook