Włochy: migranci muzułmańscy aresztowani

(fot. PAP/EPA/SIMELA PANTZARTZI)

Policja włoska aresztowała 16 kwietnia w Palermo na Sycylii 15 imigrantów muzułmańskich, którzy wyrzucili na pełnym morzu 12 chrześcijan - współtowarzyszy nielegalnej podróży z Afryki Północnej. Oskarżono ich o wielokrotne zabójstwo, popełnione "z nienawiści religijnej". O całym zdarzeniu dowiedziano się od tych uchodźców, którym udało się dotrzeć po całodobowym rejsie na Sycylię.


Według policji aresztowani pochodzą z Wybrzeża Kości Słoniowej, Senegalu, Mali i Gwinei, jeden z nich jest nieletni. Wszyscy płynęli pontonem, który ze 105 uciekinierami na pokładzie wypłynął z jednej z przystani libijskich 14 kwietnia i dobił do Palermo następnego dnia.

 

Świadkowie opowiedzieli, że w pewnej chwili doszło do kłótni między młodymi muzułmanami a grupą chrześcijan, którym ci pierwsi zaczęli grozić, że ich zabiją i wrzucą do morza "za to, że są chrześcijanami". Po zranieniu nożem jednego z muzułmanów grupa jego współwyznawców wyrzuciła 12 chrześcijan z Nigerii i Ghany do morza, gdzie, jak się przypuszcza, wszyscy utonęli. Pozostali chrześcijanie, którzy obecnie opowiedzieli o tragedii, w obawie, że spotka ich podobny los, utworzyli "żywy łańcuch", trzymając się za ręce, aby przeciwstawić się ewentualnej napaści.

 

16 kwietnia jednostki włoskiej marynarki wojennej wyłowiły z morza czterech uchodźców, którzy przeżyli. Wszyscy oni uratowali się z innego pontonu, płynącego z Libii z 45 osobami, który zatonął na pełnym morzu.

 

W ostatnich dniach uratowano co najmniej 10 tysięcy uchodźców, którzy próbowali przepłynąć Morze Śródziemne, wypływając na ogół z wybrzeży libijskich i uciekając przed wojną i biedą. Wszyscy starają się dotrzeć do wysp włoskich, które leżą najbliżej. Od początku roku w czasie tych nielegalnych rejsów utonęło przynajmniej 500 uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu. Na początku tego tygodnia zatonęła przeciążona łódź z 400 osobami na pokładzie. Włochy już od dłuższego czasu proszą Unię Europejską o pomoc w rozwiązaniu tego kryzysu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Auge 17:42:37 | 2015-04-17
To ci sami, którym Bergoglio zawoził dary na Lampedusę, czy ich kuzyni?

Oceń 3 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 16:47:02 | 2015-04-17
Dopóki Libią rządził Kadafi, nie było takich problemów, bo Libia nie pozwalała na wypływania łodzi z uchodźcami. Po francusko-amerykańskiej interwencji, Włoch są zalewane uchodźcami i jedynym wyjściem jest ich odsyłanie z powrotem. Muzułmanami mogą się zajmować bogate państwa arabskie, oni wcale nie muszą płynąć do Europy.

Oceń 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?