Koniec reformy konferencji zakonów żeńskich w USA

Radio Watykańskie
(fot. shutterstock.com)

Zakończyła się zarządzona przez Stolicę Apostolską reforma konferencji zrzeszającej liberalny i większościowy nurt żeńskich zgromadzeń zakonnych w USA - LCWR. Dziś opublikowany został wspólny raport końcowy w tej sprawie. Jego najważniejszym elementem jest zobowiązanie się zakonnic do niesprzeciwiania się nauczaniu Kościoła.

 

Głównym powodem reformy zarządzonej przed trzema laty przez Kongregację Nauki Wiary były bowiem odstępstwa od nauczania Kościoła w tak istotnych kwestiach jak aborcja, eutanazja, święcenia kobiet czy homoseksualizm. Zakonnicom zarzucano też uleganie nurtom gnostycznym. Reforma rozpoczęła się za pontyfikatu Benedykta XVI, kiedy prefektem Kongregacji Nauki Wiary był Amerykanin kard. William Levada. Papież Franciszek potwierdził przed dwoma laty potrzebę reform. Dziś rano przyjął przedstawicielki zakonnic na audiencji.

 

Jednym z elementów reformy była rewizja statutów konferencji, która dokonała się pod nadzorem delegatów Stolicy Apostolskiej. Potwierdzono w nich wierność nauczaniu Kościoła. Zakonnice zadbają, by publikacje Konferencji miały zdrowe fundamenty teologiczne. Zobowiązano się również unikać opinii, które w sposób niejednoznaczny odnoszą się do nauczania Kościoła, bądź mogą zostać odczytane jako sprzeczne z nim. To samo dotyczy prelekcji organizowanych przez Konferencję amerykańskich zakonnic. Ponadto w ramach reformy podjęto też inne istotne kwestie, takie jak znaczenie udziału w Eucharystii oraz rola Liturgii Godzin w życiu wspólnot zakonnych. Obie strony uznały reformę za owocną.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~M 21:51:45 | 2015-04-16
Może część zakonów uda się uratować, ale i tak chyba wszyscy wiedzą, że to biologia zrobi swoje. 

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook