"Upadek rodziny początkiem upadku narodu"

(fot. J. Andrzejewski / KamilQue / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

Nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego o rodzinie przypomniał jego następca abp Wojciech Polak podczas sobotniej pielgrzymki członków Civitas Christiana do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Prymas Tysiąclecia jest duchowym patronem stowarzyszenia. W czasie Mszy św. modlono się w sposób szczególny o beatyfikację kard. Wyszyńskiego.


Pielgrzymka odbyła się już po raz dwudziesty drugi. Uczestniczyli w niej przedstawiciele oddziałów Civitas Christiana z całej Polski. Podobnie jak w latach ubiegłych wymiarowi duchowemu towarzyszyło dwudniowe sympozjum "Stąd nasz ród" poświęcone rodzinie i odwołujące się w tematyce i haśle "Rodzina Bogiem silna" do nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

"Rodzina Bogiem silna to rodzina z Boga poczęta, która ma mieć Boga w swoim łonie - przypomniał za Prymasem Tysiąclecia abp Wojciech Polak. - Chodzi o to - tłumaczył dalej nawiązując do nauczania papieża Franciszka, aby Bóg był nie tylko jej Gościem, ale Obywatelem i Ojcem. Rodziny bowiem nie można klasyfikować za pomocą pojęć natury ideologicznej, nie możemy mówić o rodzinie konserwatywnej i o rodzinie postępowej. Rodzina jest rodziną, a jej istotne prawdy nie mogą być poddawane pod dyskusję" - stwierdził Prymas.

 

Przypomniał również przestrogę kard. Wyszyńskiego, że "bez rodziny naród zniszczeje, bo w wieku, w którym przestanie się rodzić nowe życie, naród skona i umrze".

 

"To w rodzinie, pod sercem matek, kryje się naród. Stąd do rodziny trzeba podchodzić ostrożnie, z wielkim szacunkiem, w ciszy, z pokorą, bez tupetu wobec jej praw i jej miejsca w narodzie, z uznaniem jej chrześcijańskiego ducha i obyczajów" - mówił dalej słowami swojego poprzednika abp Polak. "Jeśli w rodzinie będzie obecny duch Chrystusa Zmartwychwstałego, Boży Duch, to będzie On przywracał jej prawdziwe siły i zdrowie" - podkreślił dodając, że tylko ten, kto w trosce o rodzinę odwołuje się bardziej do Bożego głosu niż do ludzkiej mądrości, ten jest rodzinie prawdziwie wierny.

 

Prymas Polak przestrzegał też za kard. Wyszyńskim, że wygnanie Boga z rodziny jest początkiem jej upadku, ten zaś jest początkiem upadku narodu i państwa. "Pamiętajmy wszyscy - jak nas uczył Prymas Tysiąclecia - gdy Bóg jest przy rodzinie i w rodzinie, gdy rodzina jest więc Bogiem silna, możemy wówczas być pewni, co Bóg raz rozpocznie, On sam poprowadzi systematycznie i konsekwentnie dalej" - mówił na koniec Prymas Polski.

 

W czasie Mszy św. modlono się w intencji stowarzyszenia, w intencji rodzin, a także o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który patronuje Civitas Christiana. Po Eucharystii pielgrzymi wraz z Prymasem odmówili litanię do św. Wojciecha.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Władysław 00:36:27 | 2015-04-15
Zacznij od siebie: załóż rodzinę.

Oceń 2 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Stan 15:19:33 | 2015-04-13
Co to za Prymas? Wygląda na zdjęciu jak jakiś biskup pomocniczy. Powołuje się na kard. Wyszyńskiego, a nie szanuje purpury prymasowskiej - aby z powodów oportunistycznych przpodobać się obecnemu Papieżowi. Fałsz i obłuda.

Oceń 17 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?