W Watykanie odbyła się modlitwa za Europę

(fot. archer10 (Dennis) / Foter / CC BY-SA)

W kościele Matki Bożej Miłosierdzia (Santa Maria della Pietà) na terenie Campo Santo Teutonico w Watykanie odbyła się 8 kwietnia po południu modlitwa za Europę i w intencji budowania jej na korzeniach chrześcijańskich.

 

Okazją była przypadająca obecnie 660. rocznica koronacji czeskiego króla Karola IV w Rzymie na cesarza Świętego Imperium Rzymskiego. Na zakończenie uroczystości wystawiono kopie trzech koron, jakie nosił na głowie w ciągu swego życia ten monarcha.


To spotkanie modlitewne odbyło się z inicjatywy ambasady Czech przy Stolicy Apostolskiej, która chciała w ten sposób przypomnieć jedną z najwybitniejszych postaci historii swego narodu.

 

W kazaniu podczas nabożeństwa praski arcybiskup-senior kard. Miloslav Vlk przypomniał, że czeski król Karol IV, który z chwilą koronacji w Rzymie w 1355 stał się władcą Świętego Cesarstwa Rzymskiego, był człowiekiem łagodnym i żywił wielką cześć do św. Wacława. W Europie, podzielonej wówczas politycznie, ale zjednoczonej wspólną wiarą chrześcijańską, monarcha ten był elementem jedności duchowej - podkreślił mówca.

 

Wspomniał też, że Karol IV zwracał wielką uwagę na sprawy sztuki i kultury swoich czasów, a także na problemy gospodarki i urbanistyki z punktu widzenia zarówno świeckiego, jak i kościelnego. Dotyczyło to zwłaszcza Pragi, w której m.in. założył pierwszy w Europie Środkowej uniwersytet - przypomniał kard. Vlk.

 

W wypowiedzi dla Radia Watykańskiego dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano oświadczył, że przesłanie, płynące dla dzisiejszej Europy z tej wspólnej modlitwy, należy nadal rozwijać "jako wielki dar Boży i zdobycz człowieka". "Należy je kontynuować w kulturze, we współpracy międzynarodowej, ale trwając w tej jedności, która była wielka w ciągu wieków" - stwierdził były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Podkreślił, że "Europa ducha winna przeważać nad Europą techniki".

 

O konieczności poznawania chrześcijańskich korzeni Europy mówił tejże rozgłośni także przewodniczący Papieskiej Rady ds. kultury kard. Gianfranco Ravasi. Przypomniał słowa Wolfganga Goethego, iż "macierzystym językiem Europy jest chrześcijaństwo". Zwrócił uwagę, że kultury są wprawdzie różne, ale język u podstaw, "za którego pomocą wyrażamy się, ma chrześcijańskie symbole, wzorce czy charakterystyki". Należy to nieustannie podkreślać, "chodzi bowiem o chwalebne dziedzictwo nie tylko religijne, ale również głęboko kulturalne w szerokim znaczeniu" - stwierdził przewodniczący Rady.

 

“Karol IV zbudował swe imperium na chrześcijańskich wartościach duchowych" - powiedział też w Radiu Watykańskim kard. M. Vlk. Przypomniał, że w tym celu władca ten współpracował ściśle z Kościołem. "A te wartości i znaki są aktualne także dla dzisiejszej Europy, gdyż jedność i unię można budować jedynie na mocnych wartościach, a są nimi wartości duchowe. I na tym polega dzisiejsze znaczenie tej wielkiej postaci z przeszłości, czeskiej, ale zarazem europejskiej" - podkreślił emerytowany prymas Czech.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook