Apel o jedność chrześcijan i muzułmanów

Apel o jedność chrześcijan i muzułmanów
(fot. EPA/GIUSEPPE GIGLIA)
KAI / apd

O współdziałanie irackich muzułmanów i chrześcijan na rzecz pokoju i pojednania zaapelował dziś papież przyjmując nowego ambasadora Iraku przy Stolicy Apostolskiej, Habbeba Mohammeda Hadi Ali Al-Sadra. Iracki dyplomata przedstawił Ojcu Świętemu listy uwierzytelniające.

Benedykt XVI wyraził uznanie dla narodu irackiego, który 7 marca br. roku pomimo gróźb i ataków terrorystycznych wziął masowo udział w pierwszych od czasu obalenia Saddama Husjana samodzielnie zorganizowanych wyborach demokratycznych. Irakijczycy dali w ten sposób jasny sygnał światu, że pragną żyć w zgodzie, w społeczeństwie sprawiedliwym, pluralistycznym, włączającym wszystkich obywateli.

Papież życzył, by nowy rząd ukonstytuował się bez przeszkód i w ten sposób wypełniono wolę narodu, pragnącego żyć w warunkach większej stabilności i zjednoczeniu. Zapewnił, że Stolica Apostolska gotowa jest udzielić wszelkiej możliwej pomocy, aby Irak mógł zająć należne mu miejsce jako wiodące państwo regionu oraz wnosić znaczący wkład do wspólnoty międzynarodowej.

Ojciec Święty podkreślił, iż nowy rząd musi zapewnić bezpieczeństwo różnym grupom społeczeństwa, a zwłaszcza mniejszościom. Zaznaczył, iż Stolica Apostolska pragnie, by iraccy chrześcijanie pozostawali na swej ojczystej ziemi, a ci, którzy poczuli się zmuszeni do emigracji mogli wkrótce uznać, że jest już na tyle bezpiecznie, że można wrócić.

DEON.PL POLECA

„Od początku Kościoła chrześcijanie byli obecni w ziemi Abrahama, ziemi stanowiącej wspólne dziedzictwo judaizmu, chrześcijaństwa i islamu” - zauważył papież. Wyraził jednocześnie nadzieję, że społeczeństwo Iraku będzie w przyszłości współistniało w pokoju.

Benedykt XVI przypomniał, że choć chrześcijanie stanowią niewielką mniejszość, to jednak wnoszą oni poważny wkład w odbudowę Iraku i jego gospodarki, są zaangażowani w działania humanitarne. Jednocześnie upomniał się o zapewnienie im bezpieczeństwa, zagwarantowania zwrotu własności oraz poszanowania ich praw.

Nawiązując do aktów przemocy, jakich w minionych latach doświadczali zarówno iraccy muzułmanie jak i chrześcijanie papież wyraził przekonanie, że te wspólne cierpienia powinny rodzić w wyznawcach obydwu religii głęboką więź i determinację, by działać na rzecz pokoju i pojednania. Podkreślił znaczenie bodźców do przezwyciężania podziałów, jak na przykład świadectwo dane wyższym wartościom przez tych, którzy obrali drogę rezygnacji z przemocy i utracili swe życie w zamachach. W tym kontekście wymienił m.in. nazwisko zamordowanego w 2008 r. arcybiskupa Mosulu, Paula Faradża Rahho czy w 2007 r. kapłana obrządku chaldejskiego, ks. Ragheeda Ganniego. „Oby ich ofiara oraz ofiara tak wielu innych im podobnych umocniła wśród Irakijczyków determinację moralną niezbędną do tego, aby struktury polityczne na rzecz większej sprawiedliwości i stabilności osiągnęły swój zamierzony cel" - powiedział papież.

Ojciec Święty podkreślił też konieczność poszanowania praw człowieka, które należy uznać chronić i krzewić. W tym kontekście zaapelował o respektowanie wolności religijnej nie tylko w ustawodawstwie ale także w praktyce życia społecznego. Mówiąc o październikowym Zgromadzeniu Specjalnym Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu Benedykt XVI wyraził przekonanie, że będzie on stanowił okazję do lepszego poznania roli i świadectwa chrześcijan w krajach Biblii, stanowić będzie impuls do rozwoju dialogu międzyreligijego, odgrywającego niezwykle istotną rolę w pokojowym współistnieniu wyznawców różnych religii.

„ Mam głęboką nadzieję że Irak wyłoni się z trudnych doświadczeń minionej dekady jako wzór tolerancji i współpracy muzułmanów, chrześcijan oraz innych w służbie najbardziej potrzebującym” – stwierdził papież.

Nowy ambasador Iraku przy Stolicy Apostolskiej, Habbeb Mohammed Hadi Ali Al-Sadr urodził się 24 grudnia 1951. Jest żonaty i ma troje dzieci. Ukończył studia języka arabskiego, uczęszczał do szkoły oficerów rezerwy osiągając z czasem stopień majora. W latach 2003-2004 był dyrektorem generalnym publicznego radia i telewizji, a od 2009 pracuje w dyplomacji swej ojczyzny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Apel o jedność chrześcijan i muzułmanów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.