Turcja przeszkodziła Franciszkowi?

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Turecka gazeta "Vatan" poinformowała 30 marca, że rząd tego kraju przeszkodził planowi odprawienia Mszy św. przez papieża Franciszka w Armenii w 100. rocznicę ludobójstwa Ormian w czasie I wojny światowej. Według gazety papież odprawi Mszę św. w obrządku ormiańskim 12 kwietnia w Watykanie, natomiast Armenia proponowała, aby takie nabożeństwo papież odprawił w Erywaniu 24 kwietnia.


W liturgii w bazylice św. Piotra wezmą udział dwaj najwyżsi dostojnicy Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, patriarchowie Garegin II i katolikos Aram I. Według gazety "Vatan" Watykan nie wyraził zgody na propozycję Armenii pod wpływem interwencji ambasadora Turcji przy Stolicy Apostolskiej, Mehmeta Pacaci.

 

W latach 1915-1918 w ówczesnym Imperium Osmańskim wymordowano 1,5 miliona członków mniejszości chrześcijańskich: Ormian, chrześcijan tradycji chaldejskiej i asyryjskiej. Podczas gdy historycy mówią o "pierwszym ludobójstwie w XX wieku" i odpowiedzialnością obciążają rząd Turcji, tureckie władze temu konsekwentnie zaprzeczają. Przyznają jedynie, że masowe wypędzenia i konflikty z użyciem siły miały miejsce. W konsekwencji zginęły setki tysięcy osób. Tymczasem 22 państwa, w tym m.in. Francja, Włochy, Polska i Holandia, oficjalnie uznały tamte wydarzenia za ludobójstwo.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook