Ponad 0,5 mln zł odszkodowania dla urszulanek

(fot. shutterstock.com)

Ponad 548 tys. zł plus odsetki ma zapłacić spółka Veolia Energia Poznań za ciepłociąg przechodzący przez teren Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Poznaniu - zdecydował w środę sąd. Wyrok jest nieprawomocny, a Veolia chce złożyć apelację.

 

Sporny ciepłociąg przebiega pod boiskiem szkolnym poznańskiego liceum i gimnazjum Sióstr Urszulanek. W 2007 r. dom zakonny wystąpił do sądu z pozwem m.in. o zapłatę za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

 

Odszkodowanie dotyczy okresu od 1997 r. do 2012 r. - Trzeba pamiętać, że kwota ta nie jest za rok bezumownego korzystania, a za 15 pełnych lat - zaznaczył w uzasadnieniu sędzia Jacek Musielak.

 

W wyroku sąd oddalił żądanie odszkodowania za utratę wartości nieruchomość ze względu na przedawnienie.

 

Reprezentujący urszulanki radca prawny Tadeusz Kieliszewski podkreślił po rozprawie, że wyrok jest nieprawomocny i skomentował wysokość odszkodowania. - To mniej niż pierwotnie wynikało z pierwszej opinii biegłego, ale wyrok myślę, że jest przyzwoity - powiedział.

 

W przesłanym PAP oświadczeniu Veolia Energia Poznań przewiduje złożenie apelacji. Zdaniem firmy "zasądzone orzeczenie nie uwzględnia faktu, że dostawy ciepła do mieszkańców miasta, realizowane dzięki sieciom ciepłowniczym odnoszą się do codziennego funkcjonowania miasta, zarówno w wymiarze infrastrukturalnym jak i społecznym".

 

"Veolia Energia Poznań nie kwestionuje, że niezbędne są regulacje prawne i finansowe, które właścicielom gruntów będą rekompensowały fakt umiejscowienia sieci ciepłowniczych w obrębie ich działek. Jednak w kontekście odpowiedzialnego prowadzenia naszej działalności, tj. zaopatrzenia miasta w ciepło nie może być zgody na to, aby roszczenia związane z uregulowaniem statusu instalacji ciepłowniczych powodowały przenoszenie obciążeń na innych użytkowników ciepła systemowego" - czytamy w komunikacie.

 

Teren, przez który przechodzi ciepłociąg, w czasach PRL został odebrany zakonowi i wrócił w jego posiadanie po upadku komunizmu. Rura ciepłownicza została położona w latach 70. XX w.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 09:58:44 | 2015-03-26
Spółka Veolia nie dostarcza ciepła za darmo, lecz pobiera opłaty i wykazuje zyski. Każda działalność gospodarcza ma swoje koszty i treba je płacić, także za przesył ciepła przez obce tereny.

Oceń 6 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?