Episkopat zakazał tzw. "spowiedzi furtkowej"

(fot. shutterstock.com)

Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję o zakazie stosowania praktyki tzw. "spowiedzi furtkowej". Biskupi jednoznacznie stwierdzili, że właściwą formą jest "wypróbowana i przyjęta w Kościele praktyka spowiedzi generalnej".

 

"Spowiedź furtkowa" to synkretyczna praktyka łącząca sakramentalną spowiedź z bardzo rozbudowanym rachunkiem sumienia (dotyczącym zwykle wyłącznie 1. przykazania Dekalogu i prowadzonym pod kierunkiem spowiednika w czasie spowiedzi), modlitwą o uwolnienie (czasem w formie uroczystego egzorcyzmu) i elementami psychoterapii (np. uzdrawianiem obrazu ojca). Opiera się na założeniu, że niektóre czyny z życia penitenta, a nawet jego przodków, otwierają "furtki" złemu duchowi. "Spowiedź furtkowa" ma te "furtki" zamknąć. W styczniu br komisja Wydziału Teologicznego KUL wydała opinię, w której zdecydowanie skrytykowała tę praktykę.

 

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr hab. Józef Kloch potwierdził, że na niedawnym zebraniu plenarnym KEP biskupi przeanalizowali ten problem i podjęli decyzję o zakazie stosowania tej praktyki.

 

W piątek 20 marca, decyzję tę upubliczniono. W dokumencie czytamy, iż "Konferencja Episkopatu Polski podczas 368. Zebrania Plenarnego, które odbyło się w Warszawie w dniach 11-12 marca 2015 r., po zapoznaniu się z opinią komisji teologicznej w sprawie tzw. spowiedzi furtkowej, na podstawie art. 9 Statutu KEP podjęła decyzję o zakazie stosowania tej praktyki. Właściwą formą jest wypróbowana i przyjęta w Kościele praktyka spowiedzi generalnej, sprawowana zgodnie z obowiązującymi przepisami, dotyczącymi sakramentu pokuty i pojednania".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (48)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~bumstrigirigirigi u cha cha 00:02:12 | 2015-03-29
B. j. miłością tra la la la la .......

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tamten 13:15:52 | 2015-03-28
Pamiętacie listę księdza Sowy? Tam też pojawiły się pytania o przekleństwa wśród przodków. Pogląd że przekleństwo się dziedziczy i że wzywanie złego przez przodków skutkuje dręczeniem u potomków, jest wśród księży egzorcystów bardzo popularny.

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

maciek88 13:39:24 | 2015-03-25
Odnoszę nieodparte wrażenie, że tak zwani egzorcyści wprowadzają kult szatana. Diabeł staje się konkurentem Boga i postacią bardzo ważną. Słyszełem księdza, który złego widział we wszystkim, a już szczególnie w pamiątkach z podróży na Wschód. Cóż za opresja! - A do diabła z diabłem. Chyba istotniejsze są sprawy boskie, prawda?

Oceń 10 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

pdyvppl 10:32:35 | 2015-03-25
Dziękuję Ci Komisjo Episkopatu Polski za zajęcie się spowiedzią furtkową.

Jaka komisja (teologiczna?, inna?) powinna się zająć wypróbowaną i przyjętą w Kościele, powszechną w Diecezji Warszawsko - Praskiej praktyką czytania streszczeń artykułów z diecezjalnej gazetki i jej reklamy w trakcie Liturgii Mszy Świętej i zbadaniem czy ta praktyka jest zgodna obowiązującymi przepisami liturgicznymi?

Oceń 6 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wkalk 15:32:21 | 2015-03-21
Gdyby ,,spowiedź furtkowa'' była zgodna z wolą Bożą,to z pewnością Jezus ustanawiając Sakrament Pojednania ustanowiłby jej formę a skoro tego nie uczynił,to ma być tak,jak zapisano w Piśmie Świętym. Powinni o tym pamiętać ci ,,nowatorzy'' i zaprzestać wymyślać nowinek.

Oceń 10 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~zaza 14:07:16 | 2015-03-21
Episkopat zakazał spowiedzi "furtkowej".

W-R-E-SZ-C-I-E. 
Z niecierpliwością czekam na dalsze decyzje, porządkujące to, co dzieje się w nadwiślańskim kościele. Oby tak dalej. 

Oceń 14 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Drabiniasty 13:33:34 | 2015-03-21
I jeszcze ostatnie zdania z opinii:

"Warto również zachęcać wiernych do korzystania z kierownictwa duchowego oraz różnego rodzaju rekolekcji. Tam, gdzie zachodzi uzasadniona konieczność, należy zachęcać do skorzystania z pomocy psychoterapeuty lub diecezjalnego egzorcysty."

Oceń 10 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Katol 13:29:52 | 2015-03-21
A co z modlitwą o uzdrowienie międzypokoleniowe?

Oceń 3 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 13:02:49 | 2015-03-21
"Spowiedź furtkowa" to synkretyczna praktyka łącząca sakramentalną spowiedź z bardzo rozbudowanym rachunkiem sumienia (dotyczącym zwykle wyłącznie 1. przykazania Dekalogu i prowadzonym pod kierunkiem spowiednika w czasie spowiedzi), modlitwą o uwolnienie (czasem w formie uroczystego egzorcyzmu) i elementami psychoterapii (np. uzdrawianiem obrazu ojca). Opiera się na założeniu, że niektóre czyny z życia penitenta, a nawet jego przodków, otwierają "furtki" złemu duchowi. "Spowiedź furtkowa" ma te "furtki" zamknąć.

Z powyższej definicji wynika, że Epidkopat zabronił czegoś, czego egzoryści nigdy nie stosują. Zatem spowiedź furtkowa nadal nie jest zakazana, co najwyżej można zmienić nazwę na inną.

Spowiedź furtkową poprzedza przekazanie penitentowi listy pytań, na które penitent musi sam sobie odpowiedzieć. Oczywiście podczas spowiedzi kapłan może doszczegółowić pytanie, ale nie stosuje tego, o czym piszą biskupi powtarzając banialuki komisji KUL.

Opętanie szatańskie może być dziedziczone i nie ma to nic wspólnego z karą Bożą, bo Bóg nikogo nie karze opętaniem.

Reasumując: stek bzdur komisji KUL, powtórzony przez biskupów dotyczy zjawiska, które albo nie jest w ogóle stosowane, albo rzadko i przez amatorów, a nie przez egzorcystów.

To o czym piszą biskupi jest słusznie zakazane. Można to nazwać spowiedzią furtkową, a dotychczasową spowiedź furtkową można nazwać spowiedzią szczelinową i będzie OK.

Oceń 26 19 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 12:43:22 | 2015-03-21
Spytali o opinię KUL - siedlisko heretyków, to otrzymali odpowiedź heretycką.

Spowiedź generalna i spowiedź furtkowa to dwie zupełnie różne rzeczy, co zresztą biskupi sami stwierdzają. Jak widać, nie zależy im na uwalnianiu ludzi spod władzy szatana.

Oceń 5 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?