Papież przyjął rezygnację kard. O’Brien

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Ojciec Święty przyjął rezygnację z praw i przywilejów kardynalskich wyrażoną przez kard. Keitha Michaela Patricka O’Briena, emerytowanego arcybiskupa Saint Andrews i Edynburga - poinformował dziekan Kolegium Kardynalskiego.


W watykańskim komunikacie zaznaczono, że decyzję tę szkocki purpurat podjął po długim procesie modlitwy, a chodzi tu o rezygnację z prawa do wyboru papieża, a także wykonywania różnych urzędów, by wspomagać Ojca Świętego, w tym udziału w konsystorzu oraz przybywania do Rzymu. Komunikat dziekana Kolegium Kardynalskiego zaznacza, że poprzez tę decyzję Ojciec Święty wyraża swoją troskę duszpasterską wobec wiernych w Szkocji, zachęcając ich do ufnego kontynuowania procesu odnowy i pojednania.

 

Krótko przed konklawe w 2013 roku liczący obecnie 77 lat emerytowany arcybiskup Edynburga został oskarżony o skandaliczne zachowania wobec seminarzystów i księży. Początkowo odrzucał te oskarżenia, później jednak przyznał się do niewłaściwych zachowań seksualnych i wycofał się z życia publicznego. W związku ze skandalem nie wziął też udziału w konklawe. W okresie minionych dwóch lat przebywał w jednym z klasztorów na terenie Anglii. Oznacza to, że obecnie do udziału w ewentualnym konklawe upoważnionych jest 123 purpuratów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Zbyszek 16:13:36 | 2015-03-20
Problem jest troche inny. Jak taki czlowiek zostal ksiedzem, biskupem a potem kardynalem? To chyba same struktury Kosciola sa chore i to trzeba zmienic.

Oceń 3 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~czytelnik 14:13:03 | 2015-03-20
Najgorsi są właśnie tacy obłudni kryptogeje, którzy nie akceptują swojej homoseksualności z pogardą odnoszą się do innych gejów albo prowadzą jednocześnie drugie życie. I to wszystko wcale nie jest wynikiem ludzkiej ułomności ale polityki jaką stosuje kościół wobec homoseksualistów: polityki nieujawniania się. Życie w ukruyciu rodzi patologię. Najwyższa pora to zrozumieć.

Oceń 3 7 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook