H. Suchocka laureatką Nagrody św. Wojciecha

H. Suchocka laureatką Nagrody św. Wojciecha
Hanna Suchocka (fot. Wikimedia Commons / Domena publiczna)
KAI / pk

Była premier RP, a następnie ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej, Hanna Suchocka, została laureatką Międzynarodowej Nagrody św. Wojciecha za 2015 rok na rzecz Pokoju, Wolności i Współpracy w Europie. Nagrodę wręczy 13 czerwca w Bratysławie prezydent Słowacji Andrej Kiska, poinformowała Fundacja św. Wojciecha ( Adalbert-Stiftung) 19 marca w Krefeld.

Hanna Suchocka jako pierwsza kobieta-premier Polski w latach 1992-1993 opowiedziała się za "inspirowaną Europą transformacją kultury politycznej w Polsce", czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody. Ponadto wzięła na siebie odpowiedzialność za kraje Europy Środkowej i Wschodniej, które czuły się "zapomniane" przez Zachód obawiając się powrotu do autorytarnego bloku wschodniego. Jako ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej w latach 2000-2013 wspierała starania papieży o przyszłość Europy.

DEON.PL POLECA




Prywatna Fundacja św. Adalberta-Wojciecha powstała w 1989 r. z inicjatywy niemieckiego przemysłowca Paula Kleinewefersa w Krefeld na wzór Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego przyznawanej przez władze Akwizgranu. Jej celem jest wspieranie duchowej i kulturowej integracji Europy, zwłaszcza Środkowej i Wschodniej. Od 1995 do 1999 r. fundacja przyznawała rokrocznie Nagrodę św. Wojciecha osobom, które wniosły wkład w integrację duchową i kulturową tej części kontynentu z resztą Europy. Pierwszym jej laureatem był Tadeusz Mazowiecki (1927-2013), a nagrodę wręczył mu w Pradze prezydent Czech Václav Havel (później też zresztą jej zdobywca).

Nagrodę otrzymali też m.in. kardynałowie Franz König z Wiednia i František Tomášek z Pragi, pierwszy premier Węgier wybrany w wolnych wyborach József Antall, były kanclerz Niemiec Helmut Kohl, Władysław Bartoszewski (2007), były prezydent Węgier Árpád Göncz (2009) i inni.

W skład 12-osobowego komitetu, który wybiera kandydata do nagrody, wchodzi po trzech przedstawicieli z krajów, na których terenie działał św. Wojciech: Czech, Polski, Węgier i Słowacji. Stałymi członkami komitetu są zawsze ambasadorzy tych państw, akredytowani w Niemczech. Obok ambasadora RP w Niemczech Polskę reprezentują: emerytowany metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński i Władysław Bartoszewski.

Podczas oficjalnej ceremonii laureat otrzymuje napisany po łacinie dyplom, złoty medal z pieczęcią św. Wojciecha i czek na 10 tysięcy euro. Zgodnie z określoną przez fundację formułą wręczenie nagrody odbywa się rokrocznie na przemian we wszystkich państwach Grupy Wyszehradzkiej i dokonuje tego osobiście prezydent kraju, który jest gospodarzem tej uroczystości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

H. Suchocka laureatką Nagrody św. Wojciecha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.