Biskupi Europy spotkali się z J.C Junckerem

Radio Watykańskie
(fot. European Parliament / Foter / CC BY-NC-ND)

W Brukseli rozpoczęła się 18 marca wiosenna Sesja Plenarna Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). Tym razem biskupi analizują główne linie polityki nakreślone w programie pracy nowej Komisji Europejskiej. Stąd też w dniu otwarcia sesji plenarnej zostali przyjęci w siedzibie tej Komisji przez jej przewodniczącego, Jean-Claude’a Junckera.

 

Szef Komisji Europejskiej podkreślił pozytywną rolę Kościoła w budowaniu projektu europejskiego oraz umacnianiu pokoju na świecie. Docenił też wkład katolickiej nauki społecznej w rozwój narodów i społeczeństw. W spotkaniu uczestniczył również wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans, odpowiedzialny za kształt dialogu instytucji unijnych z Kościołami.

 

Możliwość podejmowania takiego dialogu jest zagwarantowana w art. 17 Traktatu Lizbońskiego, jednak jego forma, a więc także to, czy głos Kościoła jest faktycznie słyszalny w debacie społecznej, zależy od konkretnej woli politycznej.

 

Podczas obecnej sesji plenarnej COMECE biskupi mają możliwość wysłuchania ekspertów z dziedziny polityki europejskiej oraz wymiany poglądów z poprzednikiem Donalda Tuska, byłym przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem. Delegaci episkopatów zajmą się ponadto nasilającym się zjawiskiem radykalizacji religijnej w krajach zachodnich naszego kontynentu i w innych częściach świata. Pod koniec obecnej sesji zostanie wybrany nowy przewodniczący COMECE oraz inni członkowie prezydium. Wybory, które planowane są na 20 marca, będą poprzedzone obradami za zamkniętymi drzwiami.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?