Uznano cud ws. kanonizacji rodziców św. Teresy

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Papież Franciszek uznał cud uzdrowienia potrzebny do kanonizacji rodziców świętej Teresy z Lisieux - poinformował w środę Watykan. Beatyfikowani w 2008 roku Maria Zelia Guerin i Ludwik Martin zostaną ogłoszeni świętymi jeszcze w tym roku.

 

Będzie to pierwsze w historii Kościoła małżeństwo wyniesione razem na ołtarze. Ich kanonizację prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato zapowiedział wcześniej na październik, kiedy w Watykanie odbędzie się synod biskupów na temat rodziny. Zaaprobowany cud dotyczy uzdrowienia dziecka z Hiszpanii.

 

Żyjący w XIX wieku we Francji małżonkowie mieli dziewięcioro dzieci; czworo zmarło w dzieciństwie, pięcioro zaś wstąpiło do klasztoru. Ich córka, święta Teresa z Lisieux (1873-1897), karmelitanka bosa i Doktor Kościoła, została kanonizowana przez Piusa XI w 1925 roku. O swych głęboko wierzących rodzicach, zmarłych w wyniku ciężkich chorób, Teresa napisała w dzieciństwie, że byli "bardziej godni Nieba niż Ziemi".

 

Papież zaaprobował także poprzedzający beatyfikację dekret o uznaniu heroiczności cnót urodzonej w Piotrkowie Trybunalskim zakonnicy Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej (1900-1937), założycielki Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego. W czasie I wojny światowej niosła ona pomoc rannym żołnierzom. Następnie pracowała w szpitalu skórno-wenerycznym św. Łazarza w Warszawie, prowadziła w Henrykowie zakład "Przystań" dla dziewcząt moralnie zaniedbanych i samotnych matek.

 

W 2009 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył ją pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook