ŚDM 2016: zgłoszenia i wstępny program

(Logo ŚDM Kraków 2016)

Trwają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży 2016. Szykuje się do nich także archidiecezja gnieźnieńska, która na ten czas przyjęła nazwę Jordan. Organizatorzy spodziewają się 8 tys. młodych pielgrzymów. Pierwsze grupy już się zgłosiły. Gotowy jest także wstępny program.

 

Jak informuje ks. Wojciech Orzechowski, diecezjalny koordynator przygotowań do ŚDM 2016, do tej pory zgłosiły się grupy z Francji, Libanu i Kazachstanu, łącznie około 1000 osób. Przyjazdem zainteresowani są też młodzi z Niemiec, Singapuru i zza naszej wschodniej granicy. Przyciąga ich głównie historia ziemi gnieźnieńskiej i samego Gniezna, gdzie dwukrotnie gościł inicjator światowych spotkań z młodzieżą św. Jan Paweł II. Zapisy ruszą oficjalnie pod koniec lipca tego roku.

 

Młodzi będą gościć w polskich diecezjach w ramach tak zwanych "Dni w diecezjach", które każdorazowo poprzedzają centralne spotkanie z papieżem. Trwać one będą od 20 do 25 lipca 2016. Archidiecezja gnieźnieńska przyjęła na ten czas nazwę Jordan, co nawiązuje do Chrztu Polski, którego 1050. rocznicę obchodzić będziemy trzy miesiące przed ŚDM. Pragnieniem organizatorów jest, aby młodzi pielgrzymi znaleźli gościnę w polskich rodzinach. To jedno z najcenniejszych i najdłużej pamiętanych doświadczeń dla obu stron. Jak mówi ks. Orzechowski, nawiązane podczas tych kilku dni przyjaźnie trwają często latami, czego on sam jest najlepszym przykładem.

 

A wiele pielgrzymom nie trzeba. Chodzi głównie o nocleg i śniadanie, zajęcia w ciągu dni zapewniają bowiem organizatorzy. Według wstępnego programu każdy z nich będzie miał inny temat. Pierwszy (20 lipca) - to dzień organizacyjny. Drugi (21 lipca) upłynie pod znakiem integracji, zwiedzania i czynów społecznych, czyli pracy na rzecz lokalnej społeczności. Trzeci dzień (22 lipca) będzie dniem miłosierdzia - młodzi odwiedzą szpitale, domy opieki i schroniska dla bezdomnych.

 

Ważnym dniem będzie dzień czwarty (23 lipca), kiedy wszyscy przyjadą do Gniezna na Mszę św. i spotkanie z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem. Przejdą też drogą sakramentów do kolejnych stacji rozmieszczonych w różnych punktach miasta - w kościołach, przy pomnikach, w seminarium duchownym. Tego dnia zaplanowano też prezentację narodowości, koncerty, spektakle m.in. o św. Wojciechu, a na zakończenie adorację Najświętszego Sakramentu. Kolejny dzień, 24 lipca, to dzień w rodzinach i parafiach. 25 lipca młodzi wraz z grupami diecezjalnymi wyjadą do Krakowa.

 

Stałymi punktami w powyższym programie będzie codzienna Msza św. i poranna modlitwa w parafiach. Zaplanowano też różnorakie imprezy o charakterze kulturalnym, a także Bale Świętych, podczas których młodzi będą mogli zaprezentować świętych i błogosławionych czczonych w swoich krajach. Strona kościelna liczy na logistyczne wsparcie ze strony samorządów.

 

Temat ten poruszono podczas niedawnego spotkania samorządowców z abp. Wojciechem Polakiem. Jak przyznał Prymas, Światowe Dni Młodzieży będą wielkim świętem młodego Kościoła, ale będą też doskonałą okazją do promocji naszego kraju i pokazania tego, co w naszych małych ojczyznach najlepsze i najpiękniejsze.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook