Nie usuwać krzyży z obiektów publicznych!

Krzyże muszą pozostać w obiektach publicznych i w szkołach państwowych. Taką opinię wyraził przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii, kard. Christoph Schönborn w związku z dzisiejszym posiedzeniem Wielkiej Izby Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, która zajmie się odwołaniem się rządu włoskiego od wyroku uznającego obecność krzyża we włoskiej szkole za naruszenie Konwencji Europejskiej.

 

„Wolność wyznania stanowi podstawowe prawo człowieka do publicznego wyrażania swoich religijnych przekonań zarówno indywidualnie jak i wspólnie” - podkreślił arcybiskup Wiednia w specjalnym oświadczeniu opublikowanym 29 czerwca w stolicy Austrii. Kard. Schönborn zaapelował do Trybunału, aby nadal „gwarantował pozytywne nastawienie do wolności religijnej”.

 

„Krzyż jako podstawowy symbol chrześcijaństwa jest wyrazem religijnych przekonań chrześcijan wszystkich wyznań. To wiele mówiący symbol, który jako taki do niczego nie przymusza i nie marginalizuje żadnego człowieka” - czytamy w oświadczeniu przewodniczącego Konferencji Biskupów Austrii.

 

Kard. Schönborn wskazuje ponadto, że krzyż jako symbol ważny jest również dla Europejczyka, niezależnie od jego przekonań religijnych, bowiem „krzyż i związane z nim wartości oraz przekonania chrześcijańskie stanowią istotną część kultury i tożsamości europejskiej”. „Krzyż w szkolnej klasie szkół państwowych stanowi również punkt wyjścia dla dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, który w Europie oparty jest na szeroko gwarantowanej wolności religijnej” - przypomniał arcybiskup Wiednia.

Wspomóż Nas
Tagi: krzyż

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

brat_robot 07:56:02 | 2010-07-02
Ja nie rozumiem problemu. Przecież są szkoły katolickie. Tam może być nawet kaplica i tyle krzyży ile chcecie. Dlaczego nie zapisujecie dzieci do takich szkół tylko wybieracie te bezwstydnie świeckie?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

brat_robot 07:54:13 | 2010-07-02
Gwiazda Dawida / islamski Półksiężyc / Hinduska swastyka w szkolnej klasie szkół państwowych stanowi również punkt wyjścia dla dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, który w Europie oparty jest na szeroko gwarantowanej wolności religijnej...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~wicio 19:03:46 | 2010-06-30
Tak, usuwają krzyze, a stawiają figury egipskich bozków. Denwer: w porcie lotniczym postawiono 7 metrową statuę Anubisa: www.redicecreations.com/article.php

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook