Remont kościoła w Rostkowie dzięki UE

(fot. Mariusz82 / Wikimedia Commons)

Pochodzący z przełomu XIX i XX wieku kościół w Rostkowie, miejscowości, gdzie urodził się św. Stanisław Kostka zostanie odnowiony dzięki unijnemu wsparciu. Tamtejsze sanktuarium odwiedza co roku ponad 20 tys. pielgrzymów z kraju i zagranicy.

 

Prace związane z renowacją kościoła, których koszt szacowany jest na ponad 639,4 tys. zł, decyzją zarządu woj. mazowieckiego otrzymało dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości ponad 543,5 tys. zł.

 

Jak poinformował proboszcz rostkowskiej parafii, ks. Adam Chmielewski, inwestycja, która wkrótce się rozpocznie, ma potrwać do końca czerwca.

 

"Nasza parafia jest niewielka, liczy niecałe tysiąc osób. Takie wsparcie było więc bardzo potrzebne. W ramach robót zewnętrzne mury kościoła zostaną oczyszczone i zabezpieczone. Wykonana zostanie również izolacja przeciwwilgociowa fundamentów" - powiedział ks. Chmielewski. Podkreślił, że do kościoła w Rostkowie każdego roku przybywa ponad 20 tys. pielgrzymów z całej Polski, a także z zagranicy, szczególnie z parafii noszący imię św. Stanisława Kostki.

 

Marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik zaznaczył, że przyznane dofinasowanie unijne to wsparcie na duże przedsięwzięcie, którego celem jest ochrona kultury i dziedzictwa narodowego. "Kościół św. Stanisława Kostki w Rostkowie to znane sanktuarium nie tylko w wymiarze regionu, ale także polskimi i europejskim - dodał.

 

Kwota unijnego wsparcia w wysokości ponad 543,5 tys. zł pochodzi z pozostałych jeszcze środków w ramach poprzedniej perspektywy 2007-13.

 

Kościół w Rostkowie pod Przasnyszem został wzniesiony w stylu neogotyckim w latach 1895-1900 dzięki ofiarności wiernych. W 1926 r. sprowadzono tam z Rzymu relikwie św. Stanisława Kostki. Parafia pod tym wezwaniem została w 1967 r. przez ówczesnego biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego w 400. rocznicę śmierci świętego. W 2000 r. rostkowski kościół został ustanowiony sanktuarium diecezjalnym św. Stanisława Kostki.

 

Św. Stanisław Kostka urodził się w Rostkowie w 1550 r. jako jedno z pięciorga dzieci kasztelana zakroczymskiego Jana Kostki i Małgorzaty z Kryskich. W 1564 r. wyjechał na naukę do Wiednia, gdzie podjął decyzję o wstąpieniu do zakony jezuitów. Do nowicjatu wstąpił w Rzymie w 1567 r. Według przekazów był wzorem zakonnika, szczególnie pielęgnującego kult maryjny. Zmarł po chorobie w 1568 r. Został beatyfikowany w 1670 r., a w 1726 r. kanonizowany przez papieża Benedykta XIII. Jego relikwie spoczywają w rzymskim kościele św. Andrzeja.

 

Św. Stanisław Kostka jest patronem dzieci i młodzieży, w tym studentów i alumnów. Jest również patronem Polski, archidiecezji łódzkiej i warszawskiej, diecezji chełmińskiej i płockiej oraz kilku miast:: Gniezna, Lublina, Poznania i Warszawy.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~1111111111111 20:56:08 | 2015-03-15
:) :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ojciec 20:39:20 | 2015-03-15
Amoje dzieci po  blotnistej drodze chodza do szkoly,bo nie ma pieniedzy!   pewni ludzie kosciola mowia ze UE to jaskinia zla -czy pieniadze z niej sa dobre czy zle?

Oceń 1 8 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?