Europejskie Spotkanie "Granice i Migracje"

Radio Watykańskie
(fot. Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

W Ceucie, hiszpańskim mieście leżącym na wybrzeżu afrykańskim, trwa Europejskie Spotkanie "Granice i Migracje". Miejsce wybrano nieprzypadkowo, gdyż jest ono punktem spotkania wielu kultur, ważnym także dla imigrantów w drodze z Afryki do Europy. Wielu ludzi straciło tam życie, usiłując przepłynąć cieśninę Gibraltarską na prymitywnych łódkach.

 

"W epoce wielkich migracji, które wzbudzają odrzucenie i nieufność, Kościół chce odpowiedzieć siłą miłości, aby stworzyć kulturę spotkania - powiedział bp Rafael Zornoza otwierając obrady. - Na zglobalizowaną obojętność chcemy odpowiedzieć zglobalizowaną miłością, z kreatywnością i wyobraźnią miłosierdzia".

 

Ordynariusz diecezji Kadyks i Ceuta podkreślił, że Kościół jest "krytycznym sumieniem i wołaniem do odpowiedzialnych za politykę na świecie, aby postępowali zgodnie z zasadami sprawiedliwości i równości, respektując prawa człowieka i międzynarodowe umowy". Trudno jest pozostać obojętnym wobec "tragicznego dramatu tych, którzy usiłują przepłynąć cieśninę Gibraltarską na łódkach czy zwykłych, niebezpiecznych tratwach", przypłacając to własnym życiem.

 

W spotkaniu udział biorą przedstawiciele kilkunastu diecezji europejskich, m.in. Barcelony, Brukseli, Mediolanu, Paryża, Wiednia i Zurychu, a także adwokaci, przedstawiciele Rady Europy oraz organizacji pozarządowych, takich jak np. Jezuicka Służba Uchodźcom i Migrantom. Uczestnicy zajęli się nie tylko granicami fizycznymi, ale także "innymi granicami", jak np. stereotypy dotyczące niektórych kultur, odrzucanie, nierówne traktowanie migrantów w pracy czy rasizm, który jest obecny w wielu krajach Europy.

 

Dzisiaj wieczorem odbędzie się czuwanie modlitewne "Zapal światło za imigrantów" w sanktuarium Matki Bożej Afrykańskiej w Ceucie i w tym samym czasie po drugiej stronie granicy z Marokiem, w katedrze w mieście Tanger. Modlitwa zostanie ofiarowana szczególnie za tych imigrantów, którzy stracili życie w drodze do Europy.

 

Spotkanie w Ceucie zakończy się w środę 11 marca.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?