Europa daje się zwodzić kultowi pieniądza

Radio Watykańskie
(fot. Foter / CC BY-SA)

Podobnie jak u jej mitycznych początków, Europie znów grozi niebezpieczeństwo, że zostanie zwiedziona i porwana. Tym razem w mitycznego byka wciela się pieniądz, który staje się ważniejszy niż człowiek - powiedział szef watykańskiej dyplomacji na spotkaniu przedstawicieli radców prawnych episkopatów Europy.

 

Temat kończących się dzisiaj w Bratysławie trzydniowych obrad to klauzula sumienia i wolność słowa. Przemawiając w ostatnim dniu obrad, abp Paul Gallagher nie odniósł się wprost do tego tematu. Kanwą jego rozważań były natomiast zeszłoroczne przemówienia Ojca Świętego w Strasburgu.

 

Jak zaznaczył szef papieskiej dyplomacji, Franciszek wolał pojechać do Strasburga, niż do Brukseli, bo dzięki temu mógł się spotkać nie tylko z Parlamentem Europejskim, ale również z Radą Europy obejmującą wszystkie kraje kontynentu. W ten sposób Papież chciał pokazać, że Europa to coś więcej niż Unia Europejska. Ponadto Strasburg jest symbolem francusko-niemieckiego pojednania, a tym samym wzorem dla całej Europy.

 

Abp Gallagher przypomniał, że prawa człowieka muszą być powszechnie przestrzegane i to bynajmniej nie dlatego, że przyznają je nam politycy. Ich moc wynika z faktu, że zostały zapisane w ludzkim sercu.

 

Angielski hierarcha szczególny nacisk położył na potrzebę zachowania chrześcijańskich korzeni kontynentu, bo kultura i historia Europy zostały ukształtowane właśnie przez chrześcijaństwo, które jest również naszą przyszłością.

 

Szef watykańskiej dyplomacji wspomniał też o potrzebie zapewnienia gościny imigrantom. Zastrzegł jednak, że Kościół nie proponuje tu żadnych konkretnych rozwiązań, które są niezbędne, by zapewnić zarówno bezpieczeństwo, jak i wolność wszystkich migrantów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook