W Watykanie pracuje coraz więcej kobiet

(fot. tejvanphotos / Foter / CC BY)

Liczba kobiet zatrudnionych w Watykanie zwiększa się z każdym rokiem, niewiele ich jest jednak nadal na stanowiskach kierowniczych. Jak poinformowało 4 marca Radio Watykańskie wysokie funkcje piastują tylko dwie kobiety.

 

W gestii Gubernatoratu - administracji - Państwa Watykańskiego zatrudnionych jest obecnie dwa razy więcej kobiet niż przed 10 laty. Ich liczba wzrosła ze 195 do 371. Ogółem w ciągu 10 minionych lat liczba kobiet pracujących w Państwie Watykańskim wzrosła z 13 do 19 procent ogółu zatrudnionych.

 

Natomiast w Kurii Rzymskiej, najwyższym organie kierowniczym Kościoła katolickiego, przybyło niewiele kobiet. W 2014 r. w watykańskich urzędach kurialnych i ich organach, np. Radio Watykańskim, zatrudnionych były 333 kobiety, co stanowi tylko 18 proc. wśród niemal 2900 pracowników. W 2011 r., wśród pracowników Kurii Rzymskiej było 288 (17 proc.) kobiet. Jednak ogólnie zarówno w Państwie Watykańskim, jak i w Kurii Rzymskiej, przybywa do pracy więcej kobiet niż mężczyzn.

 

Według Radia Watykańskiego we władzach tylko dwóch dykasterii znajdują się dziś kobiety: włoska zakonnica Nicoletta Spezzati w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, a w Papieskiej Radzie "Justitia et Pax" - Włoszka, Flaminia Giovanelli. Jako podsekretarze tych dykasterii są one na trzecim miejscu w hierarchii urzędów watykańskich.

 

Ponadto Brytyjka Margaret Scotford Archer jest prezesem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych (poprzednio była nią Amerykanka Mary Ann Glendon), zaś Włoszka Maria Cristina Carlo-Stella - sekretarzem Stałej Komisji ds. Ochrony Zabytków i Dzieł Sztuki Stolicy Świętej.

 

Kobiety zatrudnione w Państwie Watykańskim są przeciętnie mniej wykwalifikowane niż ich koleżanki w Kurii Rzymskiej, zauważa Radio Watykańskie. W większości pracują jako sprzedawczynie w supermarkecie lub w księgarniach Muzeów Watykańskich. Natomiast 41 proc. kobiet zatrudnionych w Kurii ma wyższe wykształcenie. Pracują one np. na stanowiskach kierowników działów w Kurii, w archiwach, są historykami i dziennikarkami.

 

Statystyka nie uwzględnia kobiet prowadzących gospodarstwa kardynałów, ponieważ nie są one zatrudnione przez Watykan.

 

Według Gudrun Sailer, pochodzącej z Austrii dziennikarki Radia Watykańskiego, pierwsza kobieta została zaangażowana do pracy w Watykanie przed stu laty. 1 lutego 1915 r. pracę podjęła Włoszka Anna Pezzoli na stanowisku pomocnika w tzw. Floreria Apostolica, urzędzie odpowiedzialnym za wystrój i wyposażenie wnętrz oraz miejsc, gdzie odbywają się spotkania z papieżem.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~pytanie 19:37:16 | 2015-03-05
czy te kobiety to zakonnice?

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~non 16:28:51 | 2015-03-05
A deon jak zwykle manipuluje - informacje KAI "zdobi" reklama ks. Hryniewicza który kontestuje KNW z Watykanu

Oceń 5 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook