"Europejczycy okazują ignorancję wobec religii"

(fot. seier+seier / flickr.com / CC BY 2.0)

Książę Asfa-Wossen Asserate, autor bestsellerów i członek Kościoła etiopskiego, zarzucił Europejczykom ignorancję wobec innych religii i kultur. Wyraża się on w tym, że już się nie szanuje uczuć ludzi innych kultur i religii, powiedział Asserate w wywiadzie dla najnowszego numeru "Christ & Welt", dodatku do tygodnika "Die Zeit".


Nie miałbym nic przeciwko karykaturom terrorystów, ale nie założyciela religii mającej ponad miliard wyznawców, dodał książę, odnosząc się do sporów wokół karykatur Mahometa. Przypomniał, że często za wolność myśli Europejczyków muszą płacić mieszkańcy Afryki. - Po tym, jak w jakimś magazynie europejskim ukazuje się karykatura proroka Mahometa, często mordowanych jest 2-3 tysiące Afrykańczyków - stwierdził etiopski książę, nawiązując do nigeryjskiej organizacji terrorystycznej Boko Haram. Jego zdaniem, w oczach islamskich fanatyków Zachód dawno zapomniał o tym, że jest częścią świata religii Abrahamowych, a zamiast tego modli się do bożka mamony.

 

Asfa-Wossen Asserate, członek sprawującego władzę do 1974 r. Domu Cesarskiego Etiopii, zamierza w przyszłości bardziej aktywnie działać w Afryce na rzecz tolerancji religijnej. Chcąc chronić ludzi młodych przed kaznodziejami głoszącymi nienawiść, założył stowarzyszenie Pactum Africanum.

 

- Chciałbym przekazywać im treści wiary innych religii Abrahamowych i przyczyniać się w ten sposób do wzajemnego zrozumienia - powiedział książę. Wyjaśnił, że w tym celu mają być utworzone "domy Abrahamowe", w których będą gromadzone informacje o religiach. - Ten, kto wstępuje do naszego stowarzyszenia, przysięga, że do wyjaśniania różnic z innymi religiami nie będzie nigdy stosował przemocy. I to wszystko - powiedział Asserate.

 

Jego zdaniem, czynnikiem w sposób istotny przyczyniającym się do radykalizacji muzułmanów w Afryce jest "grabież przez zagranicznych inwestorów ogromnych połaci ziemi". W ciągu minionych 18 miesięcy w samej tylko Afryce Wschodniej sprzedano ponad dwa miliony hektarów inwestorom z Arabii Saudyjskiej, Indii i Chin. - Z tego wszystkiego w kraju nie pozostał choćby kilogram zboża, a drobnych rolników się tępi. Nic dziwnego więc, że się oni radykalizują i idą na smyczy islamistów - wskazał etiopski książę.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~killer 11:22:59 | 2015-03-05
Tęczowy Zachód niedługo zostanie podbity przez muzułmanów. Jeśli pedały nie wierzą w Boga to może uwierzą w szatana......

Oceń 4 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook