Setna rocznica ludobójstwa Asyryjczyków

Setna rocznica ludobójstwa Asyryjczyków
(fot. Kartaba / Foter / CC BY-NC-ND)
KAI / kn

Nabożeństwo w syryjsko-katolickiej katedrze Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie 21 lutego w Bejrucie rozpoczęło obchody setnej rocznicy ludobójstwa Asyryjczyków w Imperium Osmańskim.

Liturgii przewodniczył katolicki patriarcha syryjski Mar Ignacy Józef III, a przybyli na nią także m.in. dwaj inni katoliccy patriarchowie z Bliskiego Wschodu: maronicki - kard. Butros Beszara Rai i melchicki - Grzegorz III, a także syryjski (niekatolicki) Ignacy Efrem (Aprem) II, jak również nuncjusz apostolski w Libanie abp Gabriele Caccia oraz przedstawiciele różnych sił politycznych w tym kraju.

W kazaniu patriarcha Ignacy przypomniał ofiary zagłady sprzed stu lat i podkreślił, że ich potomkowie nigdy nie żywili pragnienia zemsty za cierpienia swych ojców i matek. Mówca porównał przy tym cierpienia chrześcijan asyryjskich i syryjskich z lat I wojny światowej z prześladowaniami, których ofiarami padają ich potomkowie na Bliskim Wschodzie w naszych czasach.

Zwierzchnik katolickiego Kościoła syryjskiego wspomniał również o odpowiedzialności "systemów regionalnych i międzynarodowych" za wzrost przemocy i napięcia na Bliskim Wschodzie, m.in. przez dostarczając broń i wspierając materialnie dżihadystów i inne ugrupowania terrorystyczne.

DEON.PL POLECA

Mianem "ludobójstwa Asyryjczyków" historycy określają masowe deportacje i fizyczną likwidację chrześcijan należących do Asyryjskiego Kościoła Wschodu (nestoriańskiego), chaldejskiego (jego gałęzi katolickiej) i jakobickiego. Zbrodni tych dopuścił się rząd Młodych Turków w 1915.

Syryjski Kościół Katolicki należy do antiocheńskiej tradycji liturgicznej (razem z dwoma innymi katolickimi Kościołami wschodnimi: malankarskim i maronickim). Powstał w wyniku zawarcia unii z Rzymem w 1662 przez część wiernych syryjskiego Kościoła jakobickiego. Od tamtego czasu pozostaje w łączności z papieżem, a na jego czele stoi patriarcha antiocheński syryjczyków - od 27 stycznie 2009 jest nim 70-letni obecnie Ignacy Józef III Junan (Ignace Youssef Younnan) z siedzibą w asz-Szarfeh pod Bejrutem. Liczbę wiernych tego Kościoła ocenia się na ok. 130 tysięcy, głównie na Bliskim Wschodzie (Liban, Irak, Syria, a także Egipt, Turcja i państwa zachodnie).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Setna rocznica ludobójstwa Asyryjczyków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.