Brak krzyży to "kulturowe samobójstwo"

„Kulturowym samobójstwem“ nazywa Konferencja Biskupów Hiszpanii (CEE) planowaną w tym kraju ustawę, która zakazuje obecności „symboli religijnych“, w tym chrześcijańskich krzyży, w szkołach i we wszystkich budynkach publicznych.

 

Zdaniem rzecznika eiskopatu, bp. Juana Antonio Martineza Camino, usunięcie chrześcijańskich symboli ze szkół, szpitali, ministerstw, rad miejskich i innych publicznych budynków jest częścią „prześladowania”, które dotyka Kościół katolicki w Hiszpanii. „Rugowanie krzyża z życia społecznego jest opowiedzeniem się przeciwko krzyżowi” – powiedział bp Camino.

Usuwanie „symboli religijnych“ z budynków publicznych jest częścią projektu tzw. Ustawy Organicznej o Wolności Sumienia i Religijnej lansowanej przez socjalistyczny rząd premiera Jose Luisa Zapatero.

Według nowych przepisów także uroczystości i ceremonie oficjalne, organizowane w Hiszpanii przez władze publiczne, będą odbywać się bez jakichkolwiek akcentów religijnych.

Przygotowywana ustawa zmierza do rozszerzenia świeckości państwa i maksymalnego wyparcia religii z życia publicznego, jednocześnie nie stwierdza, że Hiszpania jest krajem świeckim, ale mówi jedynie o „neutralności władz publicznych względem religii lub wierzeń”.

Z dotychczasowych zapowiedzi wynika, że nowe przepisy miałyby wejść w życie najwcześniej jesienią br.

 

Wspomóż Nas
Tagi: krzyż, hiszpania

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~phd 15:21:36 | 2010-06-28
Kosciol zawsze byl silniejszy kiedy byl przesladowany. Przez wiele lat chrzescijanie nie uzywali krzyza jako ich symbolu. Biskupi hiszpanscy myla pojecia. Chyba im bardziej chodzi o osobista wladze i auktorytet niz o przezycie wspolnot chrzescijanskich.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?