Kontrowersje w komisji do walki z pedofilią

(fot. ironmanixs / Foter / CC BY-NC-SA)

Odpowiedzialność biskupów za skandal pedofilii w Kościele była jednym z tematów obrad powołanej przez papieża Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Według Ansy dwie ofiary księży pedofilów zagroziły ustąpieniem z komisji, jeśli nie rozwiąże się tego problemu.

 

Po raz pierwszy od powołania komisji przez Franciszka przed prawie rokiem obradowała ona przez trzy dni w Watykanie w pełnym 17-osobowym składzie. Zasiada w niej między innymi była premier, była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka.

 

Włoska agencja poinformowała, że Irlandka Mary Collins i Peter Saunders z Wielkiej Brytanii, którzy w dzieciństwie padli ofiarą księży pedofilów, zagrozili rezygnacją z prac w papieskiej komisji, jeśli w ciągu dwóch lat nie zostanie rozwiązana sprawa brania przez biskupów odpowiedzialności za skandal nadużyć. Chodzi zatem między innymi o częstą praktykę tuszowania takich przypadków.

 

W wydanym w poniedziałek komunikacie, podsumowującym trzydniowe obrady w Watykanie, nie ma mowy o tych kontrowersjach. Położono natomiast nacisk na to, że zasadnicze znaczenie ma właśnie sprawa wzięcia odpowiedzialności przez biskupów i wszystkich ludzi Kościoła zajmujących się nieletnimi za walkę z nadużyciami. W oświadczeniu mowa też jest o pilnej potrzebie wprowadzenia w życie odpowiednich procedur ochrony nieletnich.

 

Przypomniano też o priorytecie, jakim jest "uczynienie z Kościoła bezpiecznego domu dla dzieci, nastolatków i bezbronnych dorosłych". W tym kontekście wymienione zostały takie kroki, jak opieka duszpasterska nad ofiarami wykorzystywania i ich rodzinami, właściwe przygotowanie do kapłaństwa i życia zakonnego, kościelne i cywilne normy postępowania w przypadkach nadużyć i branie na siebie odpowiedzialności przez osoby pełniące funkcje w Kościele w obliczu takich oskarżeń.

 

"Komisja jest głęboko świadoma tego, że kwestia odpowiedzialności ma główne znaczenie. Podczas obrad jej członkowie poparli wstępną propozycję, by przedstawić ją do rozwagi papieżowi Franciszkowi" - głosi komunikat watykański.

 

Podkreślono, że komisja podejmuje działania, by zapewnić proces brania odpowiedzialności przez wszystkich w Kościele - duchowieństwo, zakonników i świeckich, pracujących z nieletnimi.

Częścią tych działań - zauważono - jest podniesienie świadomości i rozumienia na wszystkich szczeblach w Kościele "powagi i pilnej potrzeby wprowadzenia odpowiednich procedur ochrony". Mają temu służyć seminaria dla przywódców Kościoła na temat ochrony nieletnich - stwierdziła papieska komisja. Liczy ona na współpracę z lokalnymi Kościołami, o co apelował również niedawno papież Franciszek w liście do przewodniczących episkopatów i przełożonych zakonów.

 

Ponadto Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich ogłosiła, że przygotowuje inicjatywę Dnia Modlitwy za ofiary pedofilii.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (54)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~avocado 04:54:39 | 2015-02-10
Ksiondz nie molestuje dzieciakow , co najwyzej ubogaca ich swoim dotykiem , czy sprawdza im glebokosc wiary w odbycie...

Oceń 1 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Do aktywnych 21:52:45 | 2015-02-09
Jak się nazywa fachowo za zależność że ofiara broni swojego oprawcę?

Oceń 1 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Zdobysław 20:42:32 | 2015-02-09
Kościół Katolicki skutecznie walczy z pedofilią wśród duchowieństwa. 

Oceń 10 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mama 18:48:41 | 2015-02-09
Ministrancie i Pawle co powinno się robić z księżmi którzy dopuścili się pedofilii?

Oceń 2 7 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Lektor 18:28:14 | 2015-02-09
Na problem pedofili trzeba patrzeć przez nie szeroko tylko na konkretne przypadki ofiar jeszcze raz ofiar i jeszcze raz ofiar. Zboczeńców musi spotkać kara. Obrońcy niech proszą Ducha Świętego aby ukazał im ich grzech.

Oceń 1 12 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ministrant 18:13:03 | 2015-02-09
Na problem pedofilii należy patrzeć nieco szerzej niż tylko przez pryzmat jednej grupy zawodowej, w tym przypadku księży. Skala tego problemu na świecie jest olbżymia a organizacje międzynarodwe niewiele robią. 

Oceń 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Franciszek 17:59:51 | 2015-02-09
Tak działa zło. Jestś w grzechu -nie widzisz naprawę kogo i czego bronisz,kogo ranisz,krzywdzisz.Jesteś marionetką do zwalczania Kościoła Chrystusowego. Dostajesz największą ,,łaskę,, od niego- PYCHĘ i  bronisz pedofilii jak sakramentu.

Oceń 1 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Obrywający 17:39:55 | 2015-02-09
Świeccy broniący grzechu pedofilii księży i niszczący ofiary i ich rodziny to jest problem.Często są to osoby które wyparły z pamięci współpracę z SB , walczący z zawieszaniem Krzyży w latach /80-tych/ nauczyciele.Malwersanci i biorący udział w korupcji. Działają w ,,obronie,, Kościoła .Obklejeni grzechem są podrywani do pracy kiedy trzeba przez szatana.

Oceń 15 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Paweł 17:39:42 | 2015-02-09
Jak nie podoba im się praca w tej komisji to niech z niej wystąpią a nie robią cyrk na cały świat. 

Oceń 10 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?