Rodzicu! Twoje Dziecko - Wielka Sprawa!

(fot. shutterstock.com)

To rodzice są pierwszymi odpowiedzialnymi za wychowanie swoich dzieci - przypomniał biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl rozpoczynając w Poznaniu konferencję "Twoje Dziecko - Wielka Sprawa! Jego szczęście w Twoich rękach".

 

Spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Poznańskiej skierowane jest przede wszystkim do rodziców, nauczycieli i wychowawców zainteresowanych tematem wychowania seksualnego i seksualizacji.


W słowie wstępnym rozpoczynającym konferencję, w której bierze udział ponad 300 osób bp Damian Bryl podkreślił, że jej głównym zadaniem jest pomóc rodzicom i wychowawcom w wielkim i ważnym dziele, do którego są powołani, a którym jest wychowanie.

 

− Rodzice, jesteście współpracownikami samego Boga w wielkim dziele wychowanie i pierwszymi odpowiedzialnymi za wychowanie swoich dzieci - zaznaczył biskup. Podkreślił, że wszystkie instytucje wychowawcze powinny wspierać, a nie zastępować rodziców w dziele wychowania. Rodzice powinni natomiast dokonywać rozeznania tego, co jest dobre dla ich dzieci oraz z pomocy których instytucji będą korzystali w procesie wychowawczym.

 

− Rodzice, nie rezygnujcie z tego waszego powołania i zadania bycia wychowawcami. Nie przekazujcie tego zadania innym podmiotom, ale mądrze korzystajcie w ich pomocy - apelował biskup.

 

Rozpoczynając konferencję bp Bryl przywołał też słowa św. Jana Pawła II zapisane w Familiaris Consortio, w których papież bardzo mocno akcentował, że wychowanie seksualne powinno się zawsze dokonywać w kontekście wychowania do miłości.

 

Konferencja, która rozpoczęła się dzisiaj w jednej z sal na Stadionie Inea w Poznaniu, stanowi kolejny etap inicjatywy "Twoje Dziecko - Wielka Sprawa!". Wcześniej, 1 lutego, blisko 150 wolontariuszy wygłosiło w 80 parafiach archidiecezji poznańskiej prelekcje przybliżające zagrożenia wynikające z edukacji seksualnej, edukacji równościowej i seksualizacji. Przy tej okazji każda z ponad 5 tys. osób uczestniczących w tych prelekcjach otrzymała także "Vademecum rodzica" przygotowane przez organizatorów akcji. Całe wydarzenie honorowym patronatem objął abp Stanisław Gądecki.

 

W dalszej części dzisiejszej konferencji, w której udział jest bezpłatny, zaplanowano wystąpienia m.in. prof. Andrzeja Urbaniaka, który podejmie zagadnienie wychowania seksualnego i dr Anny Schulz na temat wychowania w świetle prawa. Z kolei o. Karol Meissner przybliży czwarte przykazanie jako drogowskaz wychowawczy do męskości i kobiecości. Natomiast red. Marzena Nykiel mówić będzie o ideologii gender jako narzędziu wojny cywilizacyjnej.

 

Swoim świadectwem podzieli się także rodzina ze Szwecji. Na konferencji przedstawiony zostanie również Program Profilaktyki Zintegrowanej Archipelag Skarbów autorstwa dr. Szymona Grzelaka skierowany do młodzieży i zachęcający ją do unikania alkoholu, narkotyków, przemocy, pornografii i do czekania z seksem aż do małżeństwa. Konferencję zakończy panel dyskusyjny, podczas którego będzie możliwość zadawania pytań.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?