Bp Pindel zachęca do czytania Pisma Świętego

(fot. George Redgrave / flickr.com / CC BY-ND 2.0)

- Biblia może się stać niezwykłym sposobem spotkania rodziny - mówił bp Roman Pindel, który 5 lutego przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.


Temat lutowego spotkania brzmiał: "Kogo słuchać, aby dobrze wyjść z rodziną… i to nie tylko na zdjęciu? - Słuchaj Boga! O roli Słowa Bożego w życiu rodziny". Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: ks. Szymon Rybak i ks. Mariusz Andrzejczak.

 

Konferencję pt. "Przyjmujesz Słowo Boże - przyjmujesz życie" wygłosił ks. Piotr Szyrszeń, salwatorianin, kierownik duchowy i rekolekcjonista, w latach 2006-2009 sekretarz prowincjalny Polskiej Prowincji Salwatorianów, wykładowca prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Salwatorianów w Bagnie, od 2009 r. duszpasterz Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prałat Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina.

 

Mszy św. przewodniczył bp Roman Pindel, biskup bielsko-żywiecki, w ramach Konferencji Episkopatu Polski współprzewodniczący Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Luterańsko-Augsburską, członek Sekcji Nauk Biblijnych Komisji Nauki Wiary. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kaliskiego drugiego, ostrowskiego drugiego, stawiszyńskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

 

W homilii celebrans wskazywał na rolę Słowa Bożego w życiu człowieka. - Gdzie jest Słowo Boże w naszym życiu, jak jest traktowany egzemplarz Pisma Świętego, w czym wyraża się nasz szacunek do Boga, Słowa Bożego? Gdzie w naszym domu położyliśmy nasz egzemplarz Pisma Świętego? Czy jest wśród takich książek, które uważamy za najpiękniejsze, okazałe, wartościowe, albumowe wydania czy może jest wśród takich książek, które ciągle wyjmuje się z półki, a może raczej gdzieś na dolnej półce, w drugim rzędzie, wśród książek, których nie wyrzuciliśmy, ale od dawna ich nie używamy? - wymieniał bp Pindel.

 

Zauważył, że wielu ludzi sięga po Pismo Święte nie tylko w domu. - Często w Polsce spotyka się w pociągu, w podróży ludzi starszych i młodszych, którzy mają ze sobą egzemplarz Pisma Świętego. Są przyzwyczajeni do tego, że Słowo Boże powinno być z nimi nie tylko w domu, ale także w podróży. Pismo Święte towarzyszy wielu Polakom w daleką podróż, pielgrzymkę, na rekolekcje, ale także na wczasy, do sanatorium - mówił kaznodzieja.

 

Zachęcał do czytania Pisma Świętego. - Najważniejsze jest to, żeby wciąż czytać Pismo Święte tak jak potrafimy. Niektórzy do końca życia czytają tę księgę samotnie, zwłaszcza starsi ludzie, mają ten egzemplarz na stoliku obok łóżka. Średnie pokolenie i młodsi nieraz mają tam, gdzie pracują - na biurku, na stole. Jedni czytają sami, a inni szukają kręgu ludzi, którzy wspólnie pochylają się nad Pismem Świętym - powiedział ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.

 

Wskazywał, że po Biblię trzeba sięgać jak najczęściej. - Czy chcemy czytać systematycznie raz w tygodniu 15 minut, a może nas stać na to, żeby w sobotę i niedzielę, a może spróbujemy codziennie, jeżeli czas tylko pozwoli otworzyć i czytać kolejny fragment. Pewnie, dobrze byłoby zacząć od Ewangelii, bo to jest poznawanie samego Jezusa. Pewnie trzeba byłoby przeczytać dwa lub trzy razy same Ewangelie, aby poznać to, co jest najważniejsze w całym Słowie, które jest skierowane od Boga do nas. Pewnie po lekturze całego Nowego Testamentu sięgniemy do ksiąg Starego Testamentu i wtedy będzie nam łatwiej - zachęcał hierarcha.

 

Przekonywał, że Słowo Boże należy przekazywać swoim bliskim. - Zwracajmy się w modlitwie do Pana: daj mi Panie siły, abym miał odwagę i moc takiego przekonywania, by ten na kim mi bardzo zależy uwierzył, przejął się słowami zbawienia - mówił bp Pindel.

 

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone. Odmówiona została także modlitwa w intencji Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat rodziny.

 

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak podzielił się swoim świadectwem na temat czytania Pisma Świętego w klasie maturalnej po zachęceniu przez księdza katechetę. - Bardzo ważny jest świadek, który zachęci do sięgania po Biblię. Przez Pismo Święte Bóg swoją siłą, mocą dotyka nas - stwierdził biskup kaliski.


Prosił o modlitwę w intencji pokoju. Polecał też Maryi i św. Józefowi chorych.

 

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~stefek 13:12:01 | 2015-02-06
Pismo czytaja a do obrazu o wstawiennictwo sie modla. Ciezki obled.

Oceń 1 21 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jan 12:56:11 | 2015-02-06
Całośc można nadal zobaczyć, jak zawsze z Kalisza, na portalu TV Trwam i Radia Maryja

Oceń 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~aneks 11:39:17 | 2015-02-06
to powinien być codzienny obowiązek a nie zachęta. Lub przynajmniej z okazji niedzielnej mszy św. wcześniejsza  lektura czytań powinna być we kwi !! Tylko po co jak znowu na niedzielę mamy list episkopatu o tym że jest zagrożenie.....czemu nie piszą że najwiękasze od wewnątrz Kościoła ?

Oceń 9 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook