KEP o zagrożeniach związanych z Konwencją RE

(fot. shutterstock.com)

"Z uznaniem dostrzegamy wspieranie małżeństwa, rodzin wielodzietnych, wydłużenie urlopów rodzicielskich i udogodnienia Karty Dużych Rodzin" - podkreśla Prezydium KEP, ale jak zauważa, polityka naszego państwa nie jest niestety konsekwentna. "Pojawiają się inicjatywy prowadzące do niszczenia ideału małżeństwa i rodziny. Inicjatywy te budzą nasz zdecydowany sprzeciw" - czytamy w wydanym dziś oświadczeniu.

 

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski krytycznie odnosi się do założeń Konwencji Rady Europy, która - wbrew deklaracjom - nie służy eliminowaniu przemocy. "Z całą mocą podkreślamy, że przemoc - zarówno wobec kobiet, jak i dzieci czy mężczyzn - jest sprzeczna z zasadami wiary chrześcijańskiej i powinna być eliminowana z relacji międzyludzkich. Konwencja Rady Europy nie wnosi żadnych nowych rozwiązań prawnych przeciwdziałających przemocy. Natomiast wiąże ona zjawisko przemocy z tradycją, kulturą, religią i rodziną, a nie z błędami czy słabościami konkretnych ludzi. Konwencja nie promuje zwalczania realnych przyczyn przemocy".

 

Zobacz pełny tekst oświadczenia Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

 

Biskupi wskazują też na zagrożenia, jakie wiążą się z wprowadzeniem do sprzedaży bez recepty pigułki "dzień po". "Do działań negatywnych należy wprowadzenie do sprzedaży bez recepty wczesnoporonnego środka farmaceutycznego, dostępnego także dla osób niepełnoletnich. Korzystanie z tego środka stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia fizycznego, psychicznego i duchowego kobiet, tworząc m.in. ryzyko zaburzeń płodności" - podkreślają. Przypomnijmy, że wcześniej niebezpieczeństwa związane z dopuszczeniem do obrotu bez reglamentacji preparatu postkoitalnego przedstawił Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych.

 

"Innym zagrożeniem dla polskich rodzin jest kolejna zapowiedź przygotowania ustawy o związkach partnerskich. Jej ideą jest nadanie wszelkim innym związkom, także osób tej samej płci, takiego samego statusu prawnego, jakim cieszy się małżeństwo" - piszą biskupi. Członkowie Prezydium KEP podkreślają, że "nie potrzeba instytucjonalizacji związków niemałżeńskich na bazie schematu małżeństwa. Wystarczą istniejące instytucje prawne - pełnomocnictwo, współwłasność, testament itp".

 

Prezydium KEP stanowią: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, zastępca przewodniczącego KEP abp Marek Jędraszewski oraz sekretarz generalny KEP bp Artur G. Miziński.

 

 

 

1 2  
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (11)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Terr 15:13:22 | 2015-02-07
Abp Gadecki może sobie pogledzic, nikogo to nie boli, ale tez nikt tego nie słucha. Zwłaszcza młodzi maja to w d......

Oceń 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ise 11:02:19 | 2015-02-06
Konwencja dyskryminuje mężczyzn.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ise 11:01:33 | 2015-02-06
Jestem przeciwko ratyfikacji Konwencji Rady Europy.
W Polsce przemoc wobec kobiet jest niższa niż w krajach, gdzipanuje gender.

Oceń 1 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~mjablonsky 10:48:27 | 2015-02-06
A kto dziś słucha Episkopatu ? Mało kto wie kto jest Prymasem Polski czy Przewodniczącym Episkopatu. Brak autorytetu ojcowskiego. Poganiejąca szybko ludność słucha : Róbta co chceta.

Oceń 5 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Alfistabis 12:53:30 | 2015-02-05
1. W ilu prześwietnych Kuriach Arcy i Biskupich na stanowisku Kanclerza zatrudnione są kobiety?
2. W ilu prześwietnych Kuriach Arcy i Biskupich na stanowisku Przewodniczącego Komisji/Rad Duszpasterskich i nie tylko zatrudnione są kobiety?
3. W ilu prześwietnych Kuriach Arcy i Biskupich na stanowisku Rzecznika Prasowego zatrudnione są kobiety?
4. W ilu równie świetnych Seminariach Duchownych Rektorami, Wicerektorami lub Prefektami są kobiety?
5. W ilu równie świetnych Seminariach Duchownych wykładowcami są kobiety?
6. W ilu katolickich lub kościelnych Redakcjach środków masowego przekazu na stanowisku Redaktora Naczelnego zatrudnione są kobiety?
7. W ilu Dekanatach lub Diecezjach są zorganizowane i finansowane (choćby w części) przez Diecezję wyspecjalizowane ośrodki pomocy dla ofiar przemocy domowej?
8. W ilu parafiach Duszpasterze oferują jakąkolwiek pomoc dla ofiar przemocy domowej?
9. Ile w ciągu życia słyszeliście homilii/kazań/rekolekcji, w których Kaznodzieja powiedział jednoznacznie, że grzechem ciężkim jest znęcanie się nad żoną, mężem, dzieckiem czy osobą starszą?
10. W ilu parafiach w gablocie parafialnej lub na stronie internetowej znajduje się jakakolwiek oferta pomocy dla osób dotkniętych jakąkolwiek formą przemocy domowej?
A poza tym - Alleluja, i do przodu, Umiłowani Bracia i Siostry!

Oceń 21 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook