"Konsekrowani są podporą dla małżeństw"

(fot. just_jeanette / (CC BY-NC-SA 2.0) / flickr.com)

Osoby życia konsekrowanego, żyjąc w czystości i bezżenności stają się znakiem i podporą dla tych, którzy wybierają drogę życia małżeńskiego - mówił dziś, w Święto Ofiarowania Pańskiego, bp Kazimierz Gurda.

 

W siedleckiej katedrze sprawował on uroczystą Mszę św., na którą przybyli przedstawiciele zgromadzeń zakonnych z diecezji siedleckiej, osoby życia konsekrowanego, nowicjuszki, nowicjusze i klerycy WSD w Siedlcach.


- Oddanie swego życia Bogu Ojcu określa sens naszego pielgrzymowania na Ziemi - wskazywał biskup siedlecki.


Zaznaczył, że to oddanie dokonuje się według łaski powołania, jaką każdy od Boga otrzymał. Inaczej to czynią to małżonkowie, inaczej - osoby konsekrowane.

Bp Gurda przypomniał, że wzorem takiego oddania jest Maryja. - To oddanie dokonało się przez Jej dziewicze życie, przez pełne oddanie się Bogu i przez życie w ubóstwie. Osoby życia konsekrowanego podejmują tę samą drogę. Dlatego osoby życia konsekrowanego, na znak swojej miłości składają śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa - mówił biskup siedlecki.

 

Zauważył też, że współczesny świat wybiera drogę oddalenia się od Boga. - Głoszone są fałszywe hasła, że odchodząc od Boga człowiek lepiej przeżywa swoje człowieczeństwo - mówił bp Gurda przypominając zbrodnie dokonywane w przeszłości w imię ideologii ateistycznej. - Nie łudźmy się że tak zwany humanizm ateistyczny przyczyni się do dobra społeczeństwa i do dobra człowieka - mówił kaznodzieja.

 

Osoby konsekrowane pokazują, zdaniem bp. Gurdy, że odniesienie do Boga pozostaje jedynym i najważniejszym kierunkiem, który pozwala człowiekowi stawać się człowiekiem w życiu społecznym, rodzinnym i indywidualnym.


Przekonywał, że osoby życia konsekrowanego, żyjąc w czystości i bezżenności, stają się znakiem i podporą, dla tych którzy wybierają drogę życia małżeńskiego.

 

Osoby konsekrowane pokazują, iż wartości, jakim służą ze względu na Chrystusa są wartościami, które małżonkowie wybierają ze względu na siebie nawzajem - tłumaczył bp Gurda dodając, że w oparciu o te wartości małżonkowie mogą budować swoją przyszłość i swoje życie rodzinne. - Ubóstwo wybierane jest ze względu na współmałżonka i swoja rodzinę, czystość serca i małżeńska wierność ze względu na wzajemną miłość, posłuszeństwo ze względu na wzajemny szacunek - wyjaśniał biskup siedlecki.

 

Podczas Mszy św., osoby konsekrowane dziękowały Bogu za dar swojego powołania i odnowiły swoje śluby. Po liturgii biskupi Kazimierz Gurda i Piotr Sawczuk spotkali się z osobami konsekrowanymi na wspólnej agapie w Bursie św. Stanisława Kostki.

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~andrzej 14:06:04 | 2015-02-02
Jak tu się opierać na takich ludziach jak np..śp ks Irek z Wroclawia,który był rektorem uczelni katolickiej.Po śmierci się okazalo jakim był hipokrytą.Kobieta,dziecko,kilkumilionowy majątek itd...

Oceń 3 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?