"Dialog zmienia przeciwników w przyjaciół"

(fot. Valery Kenski / flickr.com / CC BY 2.0)

Prawdziwy dialog to język macierzysty ludzkości. Pozwala z wrogów uczynić przeciwników, a przeciwników przekształcić w przyjaciół - powiedział dziś podczas Mszy św. w Kamieniu Śląskim abp Alfons Nossol. Emerytowany biskup opolski wzywał, by budować pokój między ludźmi, narodami i kulturami. W kazaniu nawiązał m.in. do 70. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i rozprzestrzeniania się "cywilizacji śmierci".


- Trzeba budować pokój w naszym świecie, położyć kres wznoszeniu nowych murów. Rozpoczął się czas budowania mostów pojednania, braterstwa, zrozumienia - podkreślił w kazaniu abp Nossol.

 

Nawiązując do czytanej w niedzielę Ewangelii, zwrócił uwagę, że Pismo Święte określa Jezusowe nauczanie z mocą mianem "czynienia pokoju", a tych, którzy pokój wprowadzają nazywa błogosławionymi. - Usiłujmy w naszych rodzinach, poszczególnych narodach, państwach i wszystkich społecznościach nie tylko przynosić pokój, lecz usiłujmy stawać się w nich i dla nich prawdziwym błogosławieństwem - zaapelował.

 

Zdaniem abp. Nossola, jest to szczególnie ważne teraz, kiedy w Kościele mówi się tak wiele o nowej ewangelizacji. - Tylko Duch Święty pomoże nam przezwyciężyć dochodzącą ciągle do głosu cywilizację śmierci i dyktaturę relatywizmu - podkreślił.

 

W jego ocenie, cywilizacja śmierci jest coraz bardziej zglobalizowana, w przeciwieństwie do cywilizacji miłości, którą "świat zaciemnia i spycha w zakres pobożnych marzeń". - Nie tylko w imię Allaha morduje się tysiące niewinnych ludzi, ale dokonuje się to również przez telewizje, gdzie publicznie transmitowane są egzekucje - ubolewał abp Nossol.

 

Hierarcha nawiązał też do historii ubiegłego wieku. Mówił, że "szczególnie smutny w tym względzie jest nasz wiek XX, tragiczne dwie wojny światowe z wszystkimi zbrodniami, wypędzeniami, etnicznymi czystkami, marszami śmierci i zbrodniczymi obozami koncentracyjnymi oraz gułagami i łagrami".

 

Apelował też, by "żywo pamiętać o piekle na ziemi, w którym ludzie ludziom zgotowali ten los". - O Auschwitz nam zapomnieć nie wolno, o tym jak mogło dojść do tej wołającej o pomstę do nieba piekielnej zbrodni. Mit krwi i rasy zniweczył całkowicie elementarną godność człowieczą. Tego się już nigdy nie zapomni - zaznaczył. Dodał też, że wyzwaniem chwili obecnej jest "budowanie prawdziwej globalizacji cywilizacji miłości i życia".

 

Zadaniem chrześcijan, niezależnie od wyznania, jest - według abp. Nossola - głoszenie prymatu miłosiernej miłości. - Trzeba koniecznie pozwolić miłości dojść do władzy! Bo miłość jest jedyną władzą, jedyną mocą, która nie upokarza ani nie zniewala! - podkreślił emerytowany biskup opolski.

 

83-letni abp Alfons Nossol, emerytowany ordynariusz diecezji opolskiej, jest jedną z najwybitniejszych postaci Kościoła katolickiego w Polsce, jednym z wielkich budowniczych Europy, a także pojednania między Polakami i Niemcami, a przy tym głęboko zaangażowanym w sprawy ekumenizmu i jedności chrześcijan.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~a-psik 03:14:15 | 2015-02-02
No nie wiem... wszystko ładnie brzmi, ale mam jednak wątpliwości.
Pan Jezus powiedział "idźcie i głoście Ewangelię", a nie "idźcie i dialogujcie".

Czy to dzisiejsze powszechne dialogowanie i "poszukiwanie pierwiastków" kogokolwiek nawróciło?

Oceń 16 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?