Wspólnota parafialna powinna być rodziną

(fot. Klearchos Kapoutsis / flickr.com / CC BY 2.0)

Wspólnota parafialna powinna być budowana na wzór rodziny - podkreślił abp Henryk Hoser w 30. rocznicę erygowania parafii Narodzenia Pańskiego na stołecznym Witolinie. Biskup warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej.


W czasie liturgii modlono się za żyjących i zmarłych członków parafii. - Niech to będzie czas dziękczynienia Boga za wszystkie otrzymane od Niego przez te lata w tym miejscu łaski - zaapelował w homilii abp Hoser.

 

Ordynariusz warszawsko-praski zwrócił uwagę, że celem tworzenia wspólnoty parafialnej jest doprowadzenie ludzi do świętości, czyli pełni życia z Bogiem. - Budowa Kościoła lokalnego, jakim jest parafia, nigdy się zatem nie kończy. Dokonuje się w każdym pokoleniu, w każdym człowieku, a nawet każdym mieszkańcu tej okolicy, zmierzając do kresu, jakim jest świętość. Wznoszenie zatem kościoła parafialnego jest prowadzeniem ludzi do nieustannego nawracaniu się do Boga - tłumaczył abp Hoser.

 

Podkreślając rolę kapłana we wspólnocie Kościoła przyrównał go do biblijnego proroka. - Jego zadaniem jest przekazywanie Bożego Słowo Prawdy, Mądrości i wynikające z tego Boże Prawo które jest drogowskazem na ścieżce ludzkiego życia. Ma mówić Bożą Prawdę w czas i nie w czas, z odwagą i cierpliwością - zaznaczył abp Hoser.

 

Przyznał, że często ceną, jaką kapłan za to płaci, jest cierpienie, a niekiedy nawet prześladowanie. Gdyby jednak zdradził swoją misję, stałby się prorokiem fałszywym. Od jego wiernego wypełnienia funkcji prorockiej zależy bowiem życie i zbawienie wielu ludzi - podkreślił ordynariusz warszawsko-praski. Przypomniał przy tym, że pomocą na tej drodze jest właśnie podejmowany przez księży celibat.

 

Abp Hoser zwrócił też uwagę, że w misję prorocką wpisani są także wszyscy ochrzczeni. Zakres oddziaływania każdego z nas zależy jednak od naszego powołania i pełnionej funkcji - stwierdził kaznodzieja.

 

Wskazał także na rodzinę jako na podstawową komórkę społeczną. Zachęcił, aby to ona stała się wzorem budowania relacji we wspólnocie parafialnej. - Niech nic nie zdoła nas podzielić, niech nie będzie wśród nas podejrzeń, oskarżeń, czy zawiści. Bądźmy jedną rodziną, w której jedni na drugich mogą liczyć - zaapelował abp Hoser.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~parafianka 13:11:32 | 2015-02-02
http://gwiazdzista17.pl/nawracajcie-sie-i-wierzcie-w-ewangelie/

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?