"Jedność jest budowana na prawdzie"

(fot. youtube.com / Tygodnik Katolicki "Niedziela")

"Każda jedność jest budowana na prawdzie" - mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, który przewodniczył Mszy św. w intencji ludzi mediów w kościele rektorskim pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

 

W homilii abp Depo podkreślił, że "pozdrowienie chrześcijańskie 'Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus' to podstawa głębokiej więzi i przymierza jakie Bóg zawarł z człowiekiem poprzez Syna". - Historia zbawienia objawia nam, że Bóg chce, aby człowiek odkrył Plan Jego miłości stwórczej i zbawczej. To jest miłość przebaczająca i dźwigająca. Plan ten został jednak naruszony przez człowieka poprzez źle pojętą wolność- kontynuował abp Depo.

 

Metropolita częstochowski przypomniał, że "nie do pogodzenia z intencją Jezusa jest wciąż pojawiający się slogan "Jezus tak, Kościół nie". - Tak wybrany subiektywny Chrystus jest wytworem fantazji na miarę ludzkich oczekiwań - mówił arcybiskup i za Benedyktem XVI dodał, że "nie może być Jezusa bez rzeczywistości, którą sam stworzył i w której się objawia".

 

"Poznanie Jezusa i prawdy o Jego drodze to nie tylko zadanie prywatne, ale misja i obowiązek dzielenia się Chrystusem. Nie możemy dać się okraść z prawdy, z Ewangelii, z radości i nadziei wiary" - kontynuował przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP i podkreślił, że "służba prawdzie jest naszym obowiązkiem i rodzajem świadectwa. W tej służbie uczestniczą ludzie mediów".

 

Abp Depo nawiązał również do zabicia dziennikarzy tygodnika "Charlie Hebdo". - Te wydarzenia były tragedią, ale to dramat współczesnej Europy odrzucającej prawdę. Trzeba boleć na śmiercią osób, ale jednocześnie promowanie bluźniercze, które później owocuje tysiącami istnień ludzkich, które giną w imię Chrystusa, podpalaniem kościołów jest aberracją - zaznaczył hierarcha.

 

Dodał, że "świat lubi być oszukiwany, chce być oszukiwany, ale Chrystus takiemu światu sprzeciwia się swoją ofiarą na Golgocie i propozycją i darem życia wiecznego".

 

"Nie dajmy się okraść z tego daru i prośmy Boga, abyśmy służyli prawdzie objawionej w Chrystusie" - zaapelował do dziennikarzy Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP.

 

Abp Depo przywołał również tezy Leszka Kołakowskiego z wydanego ostatnio eseju zatytułowanego "Jezus ośmieszony". - Czy zdajemy sobie sprawę, że jeśli Jezus zostanie wygnany z naszego świata, to ten świat przepadnie. Bez Jezusa nasza cywilizacja nie przetrwa, a papież głoszący Dekalog i Ewangelię jest prorokiem, którego należy słuchać - przypomniał kaznodzieja słowa znanego filozofa.

 

Na zakończenie Mszy św. ks. Mariusz Frukacz dyrektor Referatu Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej podkreślił, że "wspólna modlitwa dziennikarzy jest znakiem jedności i wpisuje się w kulturę spotkania, o której mówi papież Franciszek".

 

Na modlitwie zgromadzili się dziennikarze m. in. z tygodnika katolickiego "Niedziela", na czele z Lidią Dudkiewicz redaktor naczelną "Niedzieli", dziennikarze Archidiecezjalnego Radia Fiat oraz dziennikarze mediów częstochowskich.

 

Msza św. w intencji ludzi mediów odbyła się w związku ze świętem ich patrona, św. Franciszka Salezego. Organizatorem spotkania modlitewnego był Referat Środków Społecznego Przekazu Archidiecezji Częstochowskiej.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?