Zakończyła się Kapituła Redemptorystów

(fot. Redemptoryści)

23 stycznia br. w ośrodku rekolekcyjnym redemptorystów w Rowach zakończyła się XVI Kapituła Prowincji Warszawskiej Redemptorystów - była to sesja sprawozdawczo - wyborcza. W Kapitule udział wzięli redemptoryści pracujący zarówno w Polsce, jak też w wielu miejscach całego świata (Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Azji).

 

Uczestnicy Kapituły (41 ojców, 2 braci i 2 kleryków) wysłuchali i dokonali oceny sprawozdań z działalności dotychczasowego Zarządu i poszczególnych Sekretariatów Prowincji, zwłaszcza na polu działalności rekolekcyjno-misyjnej, pracy duszpasterskiej, misji zagranicznych, mediów, jak również formacji i pracy naukowej.

 

W czasie kapituły następną kadencję na swym urzędzie rozpoczął przełożony Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, o. dr Janusz Sok CSsR, który został wybrany na kolejne 4 lata w powszechnym głosowaniu członków prowincji. Członkowie kapituły w czasie tej sesji wybrali radnych, którzy razem w prowincjałem tworzą zarząd prowincji: o. Dariusz Paszyński - radny zwyczajny i wikariusz prowincjała, o. Janusz Urban - radny zwyczajny, o. Paweł Drobot i o. Mieczysław Babraj - radni nadzwyczajni.

 

O. Janusz Sok jest także od 2013 r. przewodniczącym Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

 

Zgromadzenie Redemptorystów założył 9 listopada 1732 roku w Scala k. Neapolu św. Alfons Maria de Liguori (1696-1787). Powołaniem redemptorystów jest pójście za Chrystusem Odkupicielem i głoszenie Dobrej Nowiny o obfitym odkupieniu ludziom religijnie najbardziej opuszczonym, szczególnie ubogim, poprzez misje ludowe i rekolekcje parafialne, a także poprzez misje zagraniczne.

 

Obecnie redemptoryści prowadzą w Polsce 16 parafii i opiekują się kilkoma sanktuariami. Podejmują także apostolstwo pióra prowadząc wydawnictwo i kwartalnik teologiczno-duszpasterski "Homo Dei", rocznik naukowy "Studia redemptorystowskie" oraz drukarnię. Od 23 lat rozwijają w Polsce apostolat i oddziaływanie religijno-społeczne poprzez Radio Maryja, TV Trwam i Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.

 

Prowincja Warszawska Redemptorystów jest najliczniejszą w Zgromadzeniu, w Polsce posiada dwadzieścia cztery domy, a redemptoryści polscy pracują w 20 krajach na różnych kontynentach, w tym od niedawna w Albanii.

 

Zgromadzenie Redemptorystów liczy obecnie około 5300 członków posługujących w 78 krajach na całym świecie. Polska prowincja, której władze znajdują się w Warszawie, liczy 391 współbraci. Oprócz tego poza granicami Polski pracuje 66 polskich redemptorystów, którzy należą do innych prowincji.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?