Ekumenizm to dążenie do większej jedności

(fot. Maciej Biłas / Foter / CC BY-NC)

Ekumenizm to pragnienie i dążenie do większej jedności ochrzczonych, ponieważ podziały, stan konfliktu, a nawet obojętności i izolacji jest sprzeczny z wyraźną wolą Chrystusa - przypomina bp Jacek Jezierski w liście do wiernych diecezji elbląskiej z okazji trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

 

W liście bp Jezierski przypomina, że 15 lat temu Kościoły chrześcijańskie zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz Kościół rzymskokatolicki podpisały wspólną deklarację na temat sakramentu chrztu (23 stycznia 2000). Uzgodnienie to sygnowali prawosławni, luteranie, kalwini, metodyści, polskokatolicy, starokatolicy-mariawici oraz katolicy. Kościoły uznały wzajemnie ważność tego sakramentu. Wcześniej przebadano sposób jego sprawowania w poszczególnych wyznaniach. Porozumienie przyjęte w Polsce było ważnym wydarzeniem ekumenicznym. Świadczy o tym fakt, że w Niemczech, w kraju gdzie ekumenizm jest bardziej zaawansowany, podobne uzgodnienie wypracowano kilka lat później, w 2007 r.

 

Chrześcijanie należą dziś do różnych wspólnot wyznaniowych, do odrębnych Kościołów. Jednak - jak zauważa bp Jezierski - pozostaje wspólny, nienaruszony fundament wiary i życia chrześcijańskiego. Chrześcijanie mają jednego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Jedno źródło łaski Bożej wytryskujące z Chrystusowego krzyża. Jedno obmycie chrzcielne, a także wspólną Ewangelię i nadzieję Królestwa Bożego. Z sakramentu chrztu wynika braterstwo chrześcijańskie. Jesteśmy siostrami i braćmi w Chrystusie, dzięki Chrystusowi.

 

Autor listu powraca do bolesnego momentu w dziejach Kościoła, gdy drogi poszczególnych wspólnot chrześcijańskich rozeszły się w przeszłości. Pisze o oddaleniu od siebie, podziale, wrogości i braku wzajemnego zrozumienia. Jednak - według bp. Jezierskiego - pozostajemy wciąż siostrami i braćmi, gdyż wywodzimy się z jednego gniazda i jesteśmy duchową rodziną. Duchowe więzy odnajdujemy stopniowo od 100 lat, a streszczają się one w ruchu na rzecz jedności podzielonych chrześcijan - ekumenizmie.

 

Zdaniem biskupa elbląskiego, ekumenizm nie może być rozumiany jako podporządkowywanie wspólnot słabszych przez silniejsze, mniejszych przez większe. Nie chodzi też w nim o wchłanianie jednych przez drugie, ani o dominację. Tego typu myślenie nie ma nic wspólnego z ekumenizmem. Hierarcha określa go jako wzbudzone przez Ducha Świętego pragnienie i dążenie do większej jedności ochrzczonych, ponieważ podziały, stan konfliktu, a nawet obojętności i izolacji jest sprzeczny z wyraźną wolą Chrystusa, który chce, aby uczniowie Jego byli jedno (por. J 17,24). Ekumenizm wiąże się z szacunkiem dla drugiego, dla chrześcijanina z innego Kościoła czy społeczności wyznaniowej - twierdzi ordynariusz elbląski.

 

Przypomina też, że czasami zaangażowanie na rzecz jedności chrześcijan uznaje się za działalność przeznaczoną tylko dla grupy specjalistów czy zapaleńców oderwanych od rzeczywistości. Zdaniem bp. Jezierskiego jest to ocena błędna. Wystarczy bowiem przypomnieć nauczanie Soboru Watykańskiego II w tej sprawie i starania o jedność chrześcijan podejmowane przez ostatnich papieży: Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła II, Benedykta XVI i obecnie Ojca Świętego Franciszka.

 

Biskup elbląski rozpoczął diecezjalne obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan od udziału w nabożeństwie ekumenicznym w kościele polskokatolickim pw. Dobrego Pasterza w Elblągu. Gospodarzem spotkania był ks. Kazimierz Klaban, proboszcz parafii, a słowo Boże wygłosił pastor prezbiter Wojciech Gajewski ze wspólnoty Kościoła Zielonoświątkowego.

 

Pozostałe wydarzenia Tygodnia Modlitw to m.in. Święto Jordanu celebrowane w kościele św. Jerzego w Pasłęku (parafia prawosławna św. Onufrego) z uczestnictwem duchownych innych wyznań, nieszpory ekumeniczne w Elbląskim Seminarium Duchownym, Mikołajkach Pomorskich w kościele ewangelicko-augsburskim, oraz nabożeństwo w cerkwi greckokatolickiej w Elblągu.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (22)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Milosc 15:10:20 | 2015-01-21
Jedność to jedność. "Większa jedność" to z założenia dążenie do pozyskania grupy (tu Chrześcijan) na rzecz zdobycia przewagi choćby liczebnej nad inną (np. innowierców). To przecież kolejny podział prowadzący do wyższości jednych nad innymi.
Naprawdę niepotrzebne jest tworzenie "większych jedności" ponieważ i tak wszyscy jesteśmy Jednością tak na tej planecie jak i ze wszechświatem.

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Marek Aureliusz 13:07:59 | 2015-01-21
 A czas płynie ,płynie i nie ma zamiaru sie zatrzymać.
 Dialog ekumeniczny ? fajna rzecz , fajna fucha oto ci którzy przed laty go rozpoczynali są już na emeryturze albo na "wiecznej emeryturze" a efektów brak...bo nikt ich nie oczekuje .

Dialog pasterzy którym ubywa owieczek, z roku na rok,oni tego nie widzą, spierają się o to który ma lepsze rozumienia pasterstwa .

Ale moze być i tak ,że spory zakończą się zwycięstwem tego który powie :

"Ja mam owieczki a wy nie...już nie jesteście pasterzami."
  Po efektach ich poznajemy...Biblia.

Ekumenizm ...dialog teologów którzy zastanawiają się jak usunąć wszystko to , co powstało dzięki teologom.

Oceń 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

jazmig 11:55:00 | 2015-01-21
Luter złamał śluby posłuszeństwa, czystości i ubóstwa, podbechtał do tego innych mnichów i mniszki, rozpętał wojny religijne z katolikami, a biskup pisze o tym, że drogi się rozeszły. To jest dopiero sztuka fałszowania rzeczywistości.

Oceń 3 2 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~piw 11:06:10 | 2015-01-21
Co za bzdura! Naszym dążeniem jest realna jedność - jedna owcarnia i jeden pasterz. Wszystkie wspólnoty chrześcijańskie pochodza od jednego, Chrystusowego Kościoła Katolickiego i tam też muszą powróci - tzn. uznać prymat Biskupa Rzymu. Innej drogi nie ma.

Oceń 4 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?