Ekumeniczny list o świętowaniu niedzieli

(fot. shutterstock.com)

Skierowany do władz, pracodawców i ludzi pracujących "Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli" podpisali dziś w Warszawie przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego i siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

 

W liście zauważają, że niedziela traci dziś swój wyjątkowy, sakralny charakter. "A przecież po wielodniowej pracy człowiek ma prawo nie tylko do odpoczynku, ale także - jako chrześcijanin - do świętowania dnia Pańskiego zgodnie ze swoją wiarą" - podkreślają sygnatariusze dokumentu. Deklarują też wsparcie dla wszelkich inicjatyw społecznych mających na celu zachowanie świątecznego wymiaru niedzieli. W imieniu Kościoła katolickiego dokument podpisał przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.


Podpisanie "Apelu Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli" odbyło się w Centrum Luterańskim w Warszawie i stanowi jedno z głównych wydarzeń Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który obchodzony jest co roku w dniach od 18 do 25 stycznia.

 

Przedstawiciele Kościołów przypominają w apelu, że fundamentem chrześcijańskiego życia jest wiara w Jezusa Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał, by nas zbawić. Niedziela, dzień zmartwychwstania Chrystusa, powinna być zatem dniem modlitwy, świętowania i świadectwa. "Wypełnia ona duchową prawdę Bożego przykazania: 'Pamiętaj, abyś dzień święty święcił' (por. Wj 20,8-11) - przynajmniej jeden dzień w tygodniu poświęć Bogu, sobie i bliźniemu; wypocznij fizycznie, intelektualnie, duchowo" - zwracają się do wiernych sygnatariusze dokumentu.

 

Zauważają jednak, że w codziennym życiu Polaków niedziela traci swój wyjątkowy charakter. Staje się takim samym dniem, jak pozostałe dni tygodnia. Praca ponad miarę odbiera jej sakralny charakter. Coraz częściej chrześcijanie są bowiem zmuszani do rezygnowania z udziału w niedzielnych nabożeństwach. "A przecież po wielodniowej pracy człowiek ma prawo nie tylko do odpoczynku, ale także - jako chrześcijanin - do świętowania dnia Pańskiego zgodnie ze swoją wiarą" - podkreślają przedstawiciele Kościołów.

 

W związku z tym apelują do wszystkich chrześcijan w Polsce, aby na nowo odkryli wartość niedzieli jako dnia wspólnotowego i rodzinnego świętowania w duchu wiary. "Jego istotnym wyrazem jest modlitewne zgromadzenie wokół daru Bożego Słowa oraz Eucharystii przeżywane zgodnie z tradycją swojego Kościoła" - czytamy w liście.

 

W dalszej części dokumentu jego sygnatariusze deklarują wsparcie dla wszelkich inicjatyw społecznych, które mają na celu zachowanie świątecznego wymiaru niedzieli, przywracanie w
przestrzeni społecznej jej uroczystego charakteru oraz troskę o zgodne z chrześcijańskim duchem formy niedzielnego wypoczynku. Podkreślają przy tym poszanowanie innego rozumienia dnia świętego, dlatego kierują swój apel "także do tych, od których zależy społeczny kształt świętowania niedzieli w Polsce".

 

Apel został skierowany w szczególności do pracowników, by "w niedziele i święta nie podejmowali niekoniecznej pracy zarobkowej" oraz do pracodawców, by "uszanowali świętość dnia Pańskiego, nie angażując zawodowo pracowników jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne".

 

Przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego i Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej zwrócili się także do parlamentarzystów, by "zapewnili takie rozwiązania prawne, które uszanują w naszej ojczyźnie prawo ludzi pracy do niedzielnego wypoczynku i świętowania".

 

Apel został skierowany także do władz naszego kraju - "by uczyniły wszystko w celu ochrony niedzieli, tak aby człowiek nie był traktowany jako narzędzie zysku i mógł przeżywać niedzielę zgodnie ze swoimi przekonaniami".

 

Na koniec chrześcijanie różnych wyznań zaapelowali do wszystkich ludzi dobrej woli o poszanowanie niedzieli i świąt z uwagi na społeczny pożytek należnego odpoczynku i świętowania - "dla dobra naszych rodzin, dla dobra obywateli naszego państwa".

 

Apel podpisali: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prawosławny metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP bp Marek Izdebski, przewodniczący Rady Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP ks. prezbiter Mateusz Wichary, zwierzchnik Kościoła Polskokatolickiego w RP bp Wiktor Wysoczański, superintendent naczelny Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP ks. sup. Andrzej Malicki oraz biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP bp Ludwik Jabłoński.

 

Pomysł wspólnego listu Kościołów w Polsce na temat świętowania niedzieli pojawił się podczas spotkania Komisji Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną 30 września 2010 r. O pracach nad apelem mówiono od wielu miesięcy. Dyskusja nad roboczą wersją listu o chrześcijańskim świętowaniu dnia Pańskiego była jednym z głównych tematów grudniowego spotkania Komisji ds. Dialogu.

 

W skład Polskiej Rady Ekumenicznej, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~monia 19:58:05 | 2015-01-20
szkoda tylko ze adresaci tego listu nie usłyszą go bo sami nie chodza na msze i zmuszaja do pracowania w niedziele zatrudnionych.A ci co chodza po sklepach nie zauważają i nie myslą o nas .Liczy się własna wygoda , zreszta skoro sami nie pracują to nie grzeszą.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook