Od modlitw o jedność do teologicznych debat

(fot. shutterstock.com)

Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan to ważny element w wypracowaniu więzów i łączności między poszczególnymi Kościołami, a ponad stuletnia tradycja przynosi obfite owoce - powiedział KAI i Radiu Warszawa abp Jeremiasz, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.

 

W przededniu inauguracji obchodów, która odbędzie się 18 stycznia prawosławny arcybiskup wrocławski i szczeciński mówi o znaczeniu tradycji, która na świecie trwa od ponad stu lat i o tym, że osobiste spotkania prowadzą lepszego zrozumienia chrześcijan różnych wyznań.


Publikujemy wypowiedź abp. Jeremiasza:

 

Z punktu widzenia ludzi wierzących modlitwa jest współpracą najgłębszą, najważniejszą. Tradycja takich spotkań w skali światowej jest już ponad stuletnia. W spotkaniach modlitewnych i nabożeństwach biorą udział przedstawiciele wszystkich Kościołów, tworzy się atmosfera i pewien obyczaj, standardy we wzajemnych stosunkach, nawiązuje się relacje i znajomości. Księża i duchowni Kościołów chrześcijańskich odwiedzają się w parafiach, uczestniczą z najważniejszych świętach, często wspólnie występują w ważnych sprawach społecznych. Owoce takich spotkań są obfite. Tego przedtem nie było, a teraz to już standard.

 

Tydzień Modlitw powoduje, że z tych modlitewnych spotkań wyrasta współpraca w postaci pogłębionej debaty teologicznej naszych Kościołów. To bardzo ważne, zwłaszcza we współczesnym świecie, gdy trzeba zastanowić się nad wspólnymi elementami wiary. Przemiany, które zachodzą, efekty badań naukowych, techniki, wpływają bowiem na zmianę ludzkich zachowań i wartości moralnych. Wiele z tych przemian jest groźnych, choćby zjawisko przemocy w szkołach. Nieraz jeden uczeń chce podporządkować sobie kolegów i koleżanki. To wyrasta ze światopoglądu, jeszcze nie do końca świadomie przejętego, ale zaczerpniętego z gier komputerowych, które promują przemoc. Młodzi przenoszą to na świat rzeczywisty i stosują przemoc wobec kolegów.

 

Poważnym problemem, który powinny podejmować wszystkie Kościoły, jest kształtowanie moralności w sferze gospodarki. Dziś powszechnie hołduje się zasadzie, że zysk jest ponad wszystkim w sytuacji, gdy na świecie nie został rozwiązany problem głodu i ubóstwa. Bez jednoznacznych decyzji, które regulowałyby konkretne ludzkie zachowania, bez kształtowania odpowiedniej świadomości i samodyscypliny, dojdzie do wyczerpania wszystkich zasobów naturalnych, a gdy będzie ich za mało, będziemy o nie walczyć. To już częściowo się dzieje.

 

Dla chrześcijan wszystkich Kościołów ważna jest sprawa rodziny i sprawy płci, gdyż następują groźne przemiany, groźne nie tylko w odniesieniu do płci biologicznej, ale na płaszczyźnie demograficznej. Tu proponowane są groźne zmiany, które pociągają za sobą uprzedmiotowienie innego człowieka. Na razie konsekwencje tych przemian nie są aż tak widoczne, ale odnotowujemy wzrost liczby rozwodów, która wyrasta z niewłaściwego widzenia celu życia ludzkiego.

 

Współpraca między Kościołami przynosi wspaniałe owoce w zakresie dobroczynności, likwidowania skutków katastrof i konfliktów wojennych, podwyższania poziomu życia ludzi. Tu różnice religijne nie odgrywają żadnej roli, ramię w ramię współpracują wierni różnych wyznań.

 

Istotne są również wspólnie formułowane stanowiska w ważnych kwestiach politycznych. Jednym z najważniejszych przykładów był okres prac nad projektem tzw. konstytucji europejskiej, gdy zabrzmiał wspólny głos wszystkich Kościołów europejskich, które zajęły jednoznaczne stanowisko i to zmusiło do wprowadzenia pewnych zmian w projekcie konstytucji. Kościoły były i ciągle są instytucjami, które starają się łączyć ludzi ponad konfliktami politycznymi i gospodarczymi. To Kościoły starają się zawsze przezwyciężać konflikty polityczne, szukać porozumienia po obu stronach. Ważny był głos Kościołów prawosławnych - rosyjskiego i gruzińskiego, gdy kilka lat temu narastał konflikt między tymi państwami. Wówczas Kościoły w obu krajach bardzo wyraźnie wypowiedziały się na rzecz pokoju przyjmując inną pozycję niż partie polityczne. Takie gesty nie od dziś mają wielkie znaczenie również w stosunkach między narodami.


***

 

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan będzie przebiegał pod hasłem: "Jezus rzekł do Samarytanki: «Daj mi pić!»". Tym razem materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Brazylii.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się co roku między 18 a 25 stycznia. To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?