Apel o pokutę za profanację Eucharystii

(fot. youtube.com / Maskacjusz)

O ekspiację we wszystkich kościołach diecezji w najbliższą niedzielę z powodu profanacji Najświętszego Sakramentu w ostrowieckiej parafii pw. Matki Bożej Saletyńskiej zaapelował dziś biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Nieznani sprawcy skradli wczoraj z kościoła m.in.: kielich, patenę, puszki na komunikanty oraz organy wraz głośnikiem na kwotę ponad 6 tys. zł.


Do ostrowieckiej świątyni włamali się nieznani sprawcy, którzy po odblokowaniu kraty dostali się do zakrystii. Skradli z niej organy yamaha wraz z oprzyrządowaniem i kolumną głośnikową. Następnie dokonali kradzieży z tabernakulum kielicha, pateny oraz puszki na komunikanty.

 

Straty wstępnie wyceniono na ponad 6 tys. zł - poinformowała KAI podkomisarz Ewa Libuda, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim.

 

Trwają czynności śledcze, które prowadzone są przez ostrowieckich funkcjonariuszy pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Za kradzież z włamaniem grozi sprawcom od 1 roku do 10 lat więzienia.

 

Bp Nitkiewicz apelując w specjalnym komunikacie o pokutę i modlitwy za dokonaną zniewagę zarządził, aby w kościołach diecezji sandomierskiej po każdej Mszy św. w najbliższą niedzielę 18 stycznia zostały odśpiewane przed Najświętszym Sakramentem suplikacje.

 

- Fakt profanacji połączony z włamaniem i kradzieżą dotyka głęboko nas wszystkich. Nie ma, bowiem większej świętości niż Eucharystia - prawdziwe Ciało i Krew Chrystusa - napisał biskup. Poprosił też księży, osoby zakonne i świeckich, "aby świadomi swojej odpowiedzialności w Kościele, uczynili wszystko aby zapobiec w przyszłości sytuacjom, w których Eucharystia mogłaby zostać ponownie znieważona".

 

Bp Nitkiewicz przypomniał też, że kto porzuca albo w celu świętokradczym zabiera lub przechowuje postacie konsekrowane, zaciąga przez samo popełnienie tego czynu karę ekskomuniki, której zwolnienie zastrzeżone jest dla Stolicy Apostolskiej.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?