Teolodzy uznali męczeństwo abp. Romero

(fot. Doug1021 / flickr.com / CC BY-SA 2.0)

Kolegium teologów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych jednogłośnie opowiedziało się wczoraj za autentycznością męczeństwa "in odium fidei" (z nienawiści do wiary) arcybiskupa San Salvadoru Oscara Arnulfo Romero (1917-1980) - podała na łamach włoskiego dziennika katolickiego "Avvenire" Stefania Falasca.

 

Kolejnymi etapami procesu beatyfikacyjnego będzie głosowanie kardynałów i biskupów - członków Kongregacji oraz - w wypadku ich opinii pozytywnej - decyzja Ojca Świętego w sprawie opublikowania przez Kongregację dekretu o męczeństwie. Otworzy on drogę do beatyfikacji salwadorskiego hierarchy.


Abp Romero został zastrzelony 24 marca 1980 r. podczas odprawiania Mszy św. w kaplicy stołecznego szpitala. Trwała już wówczas wojna domowa, która zakończyła się dopiero w 1992 r. Śledztwo wymiaru sprawiedliwości nie przyniosło jak dotychczas żadnego rezultatu. Natomiast z raportu Komisji Prawdy, która badała zbrodnie popełnione w czasie wojny domowej, wynika, iż istnieje "ewidentny dowód" udziału w tym zabójstwie Roberto D’Aubuissona - zmarłego w 1992 r. założyciela Narodowego Sojuszu Republikańskiego - partii rządzącej Salwadorem w latach 1989-2009.

 

Abp Romero walczył o prawa człowieka w ojczystym Salwadorze, odważnie krytykował przejawy niesprawiedliwości, potępiał akty przemocy obu stron rozdzierającej kraj wojny domowej.

 

Od 1993 r. w rocznicę śmierci hierarchy, z inicjatywy włoskiego Młodzieżowego Ruchu Papieskich Dzieł Misyjnych, w wielu krajach obchodzony jest Dzień Pamięci i Modlitwy za Współczesnych Misjonarzy Męczenników. Z kolei w 2010 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło rocznicę śmierci abp. Romero Międzynarodowym Dniem Prawa do Prawdy o Ofiarach Poważnych Naruszeń Praw Człowieka. Inicjatywie tej patronowało 45 państw członkowskich ONZ, w tym Polska. Obecny prezydent Salwadoru Mauricio Funes nazywa abp. Romero "duchowym przewodnikiem narodu".

 

Proces beatyfikacyjny abp. Romero na szczeblu diecezjalnym odbył się on w latach 1993-1997. Specjalny trybunał zbadał życie i wszystkie rękopisy sługi Bożego (homilie, pisma i listy osobiste), przesłuchał świadków, którzy znali arcybiskupa w czasie jego posługi biskupiej w San Salvador. Materiały te znajdują się obecnie w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeśli jego śmierć zostanie uznana za męczeństwo, do beatyfikacji nie byłby potrzebny udokumentowany cud za jego wstawiennictwem.

 

Papież Jan Paweł II w dniu śmierci abp. Romero nazwał go "gorliwym pasterzem", po czym dwukrotnie modlił się przy jego grobie w katedrze w San Salvador: w 1983 i 1990 r. Biskup pomocniczy archidiecezji San Salvador, Gregorio Rosa Chávez, współpracownik i przyjaciel abp. Romero, powiedział że "w 1983 r. Jan Paweł II zrozumiał, że abp Romero był nowym typem męczennika Kościoła". Salwadorski hierarcha dodał, że "abp Romero nie był świętym jednej partii, był świętym wszystkich, szczególnie młodzieży". Swoim życiem i swą ofiarą uczy nienaruszalnej godności człowieka. Zdaniem bp. Rosy, jest on "niewygodnym świętym, bo prorocy są niewygodni".

 

W minioną środę papież Franciszek podczas audiencji ogólnej przypomniał słowa abp. Romero o "macierzyńskim męczeństwie" matek. Można oczekiwać, że decyzja papieża w sprawie dekretu o męczeństwie może być wydana jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku. Oznaczałaby ona możliwość beatyfikacji w okresie nawet najbliższego roku.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (26)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Rewa 18:20:13 | 2015-01-09
"Za wiarę" ? To tak jakby napisać, ze Hitler popełnił samobójstwo w obronie faszyzmu. Co ma piernik do wiatraka.

Oceń 1 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Win 18:17:03 | 2015-01-09
Jak to " za wiarę"? Za sprawiedliwość społeczna to sie zgodzę.

Oceń 1 4 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Evans 16:10:25 | 2015-01-09
To ze przy ołtarzu zginał, to nie znaczy, ze za wiarę. Niech sobie to kolegium teologów poczyta historie.

Oceń 2 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~aka 13:40:00 | 2015-01-09
Ciekawe... Katolicki kapłan został zamordowany przy ołtarzu - męczeństwo za wiarę jest oczywiste. A w komentarzach? Upadek Koscioła i wezwania do nieposłuszeństwa biskupom i papieżowi. Oj mąci Zły, mąci

Oceń 7 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Alfista 11:32:46 | 2015-01-09
A gdzie adwokat diabła?

Oceń 2 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~piw 09:59:16 | 2015-01-09
Teologia wyzwolenia triumfuje!

Oceń 3 5 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook