Przeor Taizé wzywa do wysiłków ekumenicznych

(fot. sj0m0 / iWoman / CC BY-NC-ND)

Do przemyślenia zdecydowanych kroków prowadzących ku jedności chrześcijan zachęcił podczas ostatniej wieczornej modlitwy w praskiej katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha przeor Taizé, brat Alois.

 

Uczestniczyli w niej prymas Czech, kard. Dominik Duka OP, a także przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich Republiki Czeskiej. Jutro w południe uczestnicy 37 Europejskiego Spotkania Młodych rozjadą się do swych domów.

 

Brat Alois podziękował Kościołom i władzom za nich wkład w dobry przebieg spotkania. Zaznaczył, że Chrystus oddał swoje życie, aby wszystkich ludzi zgromadzić w jedną rodzinę, a swoich wyznawców wzywa, by stawali się znakami pokoju w świecie. "Pojednanie między chrześcijanami jest pilną koniecznością właśnie dlatego, żeby taki znak nabrał mocy" - stwierdził przeor Taizé. Wskazał, że chrześcijanie muszą pilnie odpowiedzieć na pytanie, jak okazać swym życiem, że możliwa jest jedność z poszanowaniem pluralizmu. "Zawsze będą istnieć różnice między chrześcijanami; pozostaną one zachętą do szczerego dialogu, mogą również nas wzajemnie wzbogacać. Czy nie nadszedł jednak czas, by najważniejsza stała się wynikająca z chrztu, wspólna dla wszystkich tożsamość, która już jednoczy nas w Chrystusie?" - zapytał br. Alois.

 

Nawiązując do przypadającej w lipcu bieżącego roku 600 rocznicy śmierci Jana Husa zakonnik stwierdził, że jego nieskazitelnie uczciwa osobowość skłania wszystkich do nawrócenia i pojednania. Podkreślił, że jedność jest wyłącznie darem Bożym. Zastawiając się nad tym, w jaki sposób znaleźć się pod jednym dachem zasugerował sześć możliwości.

 

Pierwsza to tworzenie z sąsiadami i członkami rodziny swego rodzaju "podstawowych wspólnot", żeby się razem modlić, pomagać sobie wzajemnie i bardziej się do siebie zbliżyć.

 

Druga - intensyfikacja istniejącego już współdziałania wspólnot różnych wyznań. "Każda wspólnota mogłaby robić razem z chrześcijanami innych wyznań wszystko, co można zrobić wspólnie, i nie robić niczego, nie licząc się z nimi" - zaproponował br. Alois.

 

Trzecia propozycja to sprawienie, aby katedry czy główne kościoły miast były domami wspólnej modlitwy dla wszystkich mieszkających tam chrześcijan.

Czwarta dotyczy łączenia dialogu teologicznego oraz refleksji etycznej poszczególnych Kościołów ze wspólną modlitwą.

 

Piąta - zachęty do przyjęcia przez wszystkie Kościoły posługi jedności sprawowanej przez Biskupa Rzymu. "Czy nie można by rozpoznać w nim kogoś na podobieństwo sługi, który czuwa, żeby między braćmi i siostrami przy całej ich ogromnej różnorodności panowała zgoda? Czy nie byłoby do pomyślenia przyjęcie tego, że Kościoły w różny sposób odnoszą się do tej posługi?" - pytał przeor Taizé.

 

Ostatnia - szósta - przemyślenia możliwości przyjmowania Eucharystii przez tych, którzy pragną jedności i wierzą w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, bowiem nie jest ona wyłącznie zwieńczeniem jedności, ale również drogą do jedności. "Zaufajmy Duchowi Świętemu, żeby poprowadził nas ścieżkami, których jeszcze nie znamy. Jego natchnienia przygotowują nas, byśmy się stawali wiarygodnymi świadkami komunii" - zakończył swoje rozważanie brat Alois.

 

Rano uczestnicy 37 Europejskiego Spotkania Młodych wzięli udział w Eucharystii w goszczących ich parafiach. Natomiast po południu na terenie Centrum Wystawowego Letňany odbyły się spotkania w grupach narodowych. Polacy mówili o przygotowaniach do tego spotkania, pracy wolontariuszy, inicjatywach w poszczególnych miejscowościach. Zostali też zaproszeni do Walencji. Natomiast krajowy duszpasterz młodzieży, bp Henryk Tomasik przedstawił stan przygotowań do Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie, w 2016 roku. Jutro w południe uczestnicy praskiego spotkania rozjadą się do swych domów.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (96)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ALE SIE POROBIŁO 22:35:40 | 2015-01-06
Przejedliście się pierogami, czy grzybki były nie te? Patrzę i oczom nie wierzę.

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~pielgrzym 2015 04:28:52 | 2015-01-05
Gdzie jest MODERATOR!
Wiele wypowiedzi należy usunąć, nie mają wartości i tylko haos w swej ignorancji niosą!

Oceń 2 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gej 19:17:27 | 2015-01-02
Kiedy Kościół zalegalizuje małżeństwa dla wszystich i pozwoli na adopcje dzieci przez pary jednopłciowe ? 

Oceń 3 14 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~były ksiądz 19:03:04 | 2015-01-02
Papież Franciszek powinien abdykować !!!

Oceń 12 6 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mateusz 18:46:28 | 2015-01-02
Co złego to nie ja. Dobranoc.

Oceń 6 11 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gej Filip 18:39:48 | 2015-01-02
PRZEPRASZAM WSZYSTKICH ZA TE WSZYSTKIE WULGARNE KOMENTARZE !!! Poniosło nas wszystkich.

Oceń 3 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Grześ 17:39:21 | 2015-01-02
Przyszłość należy do gejów !!!!!

Oceń 5 8 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gej Filip 17:01:08 | 2015-01-02
1. Kocham KK: kocham Doktryne Katolicką, liturgie, chorał gregoriański, Sakramenty Św., sakramentalia.
2. KK Moja Matka: Kościół jest naszą Matką ponieważ za sprawą Ducha Świętego rodzi nas do nowego życia w sakramencie Chrztu Św. Św. Jan Chryzostom mówi, że Bóg jest naszym Ojcem a Kościół Matką.
3. Uznaje w pełni Pismo Święte i Tracyje Świętą KK.

Oceń 6 8 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Sebastian 15:57:48 | 2015-01-02
"Nawiązując do przypadającej w lipcu bieżącego roku 600 rocznicy śmierci Jana Husa zakonnik stwierdził, że jego nieskazitelnie uczciwa osobowość skłania wszystkich do nawrócenia i pojednania."
Jan Hus nie skłania do nawrócenia tylko do nieposłuszeństwa KK.
Dla mnie nieskazitelnie uczciwy i skłaniający wszystkich do nawrócenia jest ksiądz Piotr Skarga SJ.

Oceń 15 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gej Filip 15:31:15 | 2015-01-02
Wspólnota Taize nie jest katolicka ani nawet nie chce być w pełnej komunii z Kościołem Katolickim. Odrzuca prymat biskupa Rzymu. W czasie spotkań jest profanowany sakrament Eucharystii, nie ma adoracji Najświętszego Sakramentu. Są to chyba wystarczające argumenty żeby nie jechać. Polecam wyjazd na Światowe Dni Młodzieży, najbliższe takie spotkanie już w lipcu 2016 w Krakowie.

Oceń 15 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook