Tak górale przywitają u siebie Nowy Rok

(fot. Remigiusz Agatowski / (CC BY-NC 2.0) / flickr.com)

Pośród ośnieżonych tatrzańskich smreków i blasku watry wielu turystów i górali przywita Nowy Rok na uroczystych Pasterkach, odprawianych przy górskich kapliczkach, schroniskach i w świątyniach całego regionu. Jednym z takich miejsc będzie Sanktuarium Królowej Tatr na Wiktorówkach, nieopodal Polany Rusinowej w Tatrach. Będzie też dla młodych Sylwester z Jezusem.


Równo z wybiciem północy w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach rozpocznie się uroczysta Msza św. Dominikanin o. Marcin Dąbkowicz, gospodarz tatrzańskiego sanktuarium, przewiduje, że na Pasterkę przybędzie kilkuset wiernych. - Bardzo się cieszę z tego spotkania, zaglądają do nas zorganizowane grupy, młodzież jest bardzo rozśpiewana, przynosi instrumenty. Witamy Nowy Rok i kolędujemy - mówi o. Dąbkowicz.

 

W noworocznej Pasterce na Wiktorówkach uczestniczy wiele zorganizowanych grup duszpasterskich z całej Polski. Przybywają zawsze uczestnicy rekolekcji na nartach, organizowanych przez księży sercanów. Tradycja noworocznych Mszy św. na Wiktorówkach sięga roku 1975 r., kiedy kard. Karol Wojtyła utworzył Duszpasterstwo Ojców Dominikanów na Wiktorówkach i w Małem Cichem.

 

Zwykle po Pasterce, trzymając w rękach pochodnie, młodzież przechodzi z sanktuarium na pobliską Polanę Rusinową. Krzyżuje się tam kilka popularnych szlaków tatrzańskich. Według obliczeń Tatrzańskiego Parku Narodowego to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc po polskiej stronie Tatr.

 

Ciekawie zapowiada się również Sylwester z Jezusem zorganizowany przez nowotarskich przedsiębiorców w Spółdzielczym Domu Kultury w Nowym Targu. - Będzie dobra zabawa, wspólna modlitwa, a nade wszystko przyjazna atmosfera - mówi Grzegorz Hajnos, nowotarski przedsiębiorca.

 

W ramach Sylwestra z Jezusem o godz. 22 zaplanowano Mszę św. w specjalnie zbudowanej kaplicy. Modlitwa będzie połączona z uwielbieniem. Młodzież, która przyjedzie do Nowego Targu będzie mogła liczyć na ciepłe poczęstunki.

 

Z kolei członkowie krakowskiej "Kliki", czyli Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół spędzą sylwestra w Podobinie w gminie Niedźwiedź. Pojechali tam wraz ze swymi niepełnosprawnymi przyjaciółmi. Mieszkają w budynku Zespołu Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II. Czas spędzają na spacerach, śpiewaniu przy wtórze gitar, grze w gry planszowe. W sylwestra nie zabraknie również tańców.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook