Kościoły pełne mimo lęku przed zamachami

(fot. PAP/EPA/ABED AL HASHLAMOUN)

Mimo obaw przed kolejnymi zamachami kościoły Nigerii były zatłoczone w czasie bożonarodzeniowych liturgii. By zapobiec atakom, w stanie Borno gdzie najbardziej aktywnie działają islamscy fundamentaliści z Boko Haram, aż do 28 grudnia zakazano wszelkiego ruchu samochodowego. Z powodu otrzymywanych pogróżek biskup Maiduguri miał podczas wszystkich Mszy ochronę. Policja i wojsko chroniły także liczne miejsca kultu, gdzie sprawowano świąteczne liturgie.


Dwa tysiące uchodźców, którzy na co dzień mieszkają w kościele w Yola na czas sprawowania bożonarodzeniowych liturgii opuściło świątynię, tak samo jak ma to miejsce w każdą niedzielę, by umożliwić sprawowanie nabożeństw. Stanowią oni niewielką część z ponad pół miliona Nigeryjczyków, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swych domów w wyniku działania islamskich fundamentalistów.

 

- Przyszyliśmy tu po przesłanie nadziei, które niesie nam nowo narodzony Chrystus - mówił bp Stephen Dami Mamza podkreślając, że nie jest to w Nigerii łatwe. Przypomniał 200 uprowadzonych dziewcząt, które wciąż znajdują się w niewoli, chrześcijan mordowanych ponieważ nie chcieli wyrzec się swej wiary, puszczane z dymem kościoły i napady na chrześcijańskie wioski. - Jesteśmy poranieni i przerażeni wiemy jednak, że Bóg o nas nie zapomina - mówił nigeryjski biskup w czasie bożonarodzeniowej liturgii. Wspomniał też ponad 20 księży, którzy razem ze swymi wiernymi schronili się w sąsiednim Kamerunie licząc, że tam będą mogli żyć w spokoju i bezpiecznie.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Kredka dwa 23:09:00 | 2014-12-26
"Przyszyliśmy?" Chyba "przyszliśmy" ;)

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?