Przygotowania do przyszłorocznego synodu

(fot. Kumon / flickr.com / CC BY 2.0)

Do spojrzenia na rodzinę w wymiarze religijnym, ale również społecznym czy nawet ekonomicznym zachęca biskup Henryk Tomasik. Diecezja radomska opracowuje Lineamenta, czyli wstępne materiały przygotowawcze do przyszłorocznego zgromadzenia zwyczajnego. Pytań tych jest 46 i obejmują one rozmaite aspekty tematyki rodzinnej w odniesieniu do życia Kościoła i świata.


Biskup Tomasik wyjaśnił, że przed każdym synodem przekazywany jest materiał do każdej diecezji na świecie, który - jak powiedział - jest punktem wyjścia i zwraca uwagę na zagadnienia, które będą poruszane na tym spotkaniu. - Lineamenta zachęcają do refleksji, studiów, przygotowują nas do synodu, pokazując jakie problemy będą omawiane. To materiał roboczy, a nie dokument kościelny - wyjaśnił biskup radomski.

 

Synod odbędzie się w październiku 2015 r. i będzie poświęcone powołaniu i misji rodziny w Kościele i we współczesnym świecie. - Dlatego dzisiaj potrzeba pogłębionej refleksji nad rodziną. Ten materiał roboczy zachęca do tego, by spojrzeć na rodzinę w różnych wymiarach - teologicznym, ale również społecznym, socjologicznym czy ekonomicznym - podkreślił biskup Tomasik.

 

Większą część owych materiałów stanowi integralny tekst relacji tegorocznego, nadzwyczajnego zgromadzenia synodalnego. Po nim następują pytania, które mają być przedmiotem refleksji w poszczególnych konferencjach biskupich, z włączeniem do dyskusji również przedstawicieli ruchów kościelnych i stowarzyszeń zajmujących się rodzinami.

 

Wspólnym mianownikiem 46 pytań jest dokonanie swoistego "rachunku sumienia" przez Kościoły lokalne w tym, co dotyczy szeroko pojętego duszpasterstwa rodzin. Uwzględniają one także nowe zjawiska społeczne, jak współżycie bez małżeństwa, rodziny niepełne czy też "zranione", związki homoseksualne czy spadek dzietności. Odpowiedzi na te pytania posłużą do zredagowania tzw. Instrumentum laboris przyszłorocznego zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?