Kraków: Opłatek i Wigilia dla potrzebujących

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę przed Bożym Narodzeniem na krakowskim Rynku życzenia mieszkańcom miasta i turystom złożyli prezydent miasta Jacek Majchrowski i metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

 

Tradycyjnie też w tym dniu odbywa się na Rynku wigilia dla potrzebujących, zorganizowana przez krakowskiego restauratora Jana Kościuszkę. W tym roku jest to 18. edycja spotkania, na które przyjeżdżają osoby z całego kraju.

 

Na wigilijnym stole, ustawionym od strony ulic Sławkowskiej i św. Jana, przygotowano blisko 200 tys. pierogów, kilka tysięcy litrów barszczu z łazankami oraz kapusty z grzybami. W zeszłym roku rozdano ponad 50 tys. porcji potraw wigilijnych.

 

W tym roku organizatorzy postanowili przypomnieć galicyjską tradycję dekorowania bożonarodzeniowych "drzewek" jabłkami, które zapewnić miały zdrowie i urodę. Pięć ton tych owoców z sandomierskich sadów przygotowano dla osób, które przyniosą na Rynek żywność dla potrzebujących o przedłużonym terminie spożycia. Żywność, która zostanie przekazana potrzebującym bezpośrednio na płycie Rynku Głównego, przygotowali także partnerzy akcji.

 

"Nie chcemy bić rekordów w ilości wydawanych porcji, chcemy by najbardziej potrzebujący poczuli, że ktoś o nich myśli" - powiedział Jan Kościuszko przed wigilią. Zaapelował do mieszkańców o przynoszenie produktów spożywczych na Rynek. "To nie jest zwykły podarunek, to są środki, dzięki którym ktoś będzie mógł przetrwać zimę" - podkreślił. Z produktami dla potrzebujących po raz kolejny przyszedł na Rynek m.in. minister Pracy i Polityki Socjalnej Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

Honorowy patronat nad tegoroczną Wigilią dla potrzebujących objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

 

Wieczorem pod patronatem prezydenta miasta odbędzie się na Rynku 55. Lekcja Śpiewania pod hasłem: "Kolędy do śpiewania po domach" przygotowana przez artystów z kabaretu Loch Camelot i Bibliotekę Polskiej Piosenki.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: kraków, wigilia

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~es 16:56:50 | 2014-12-21
a w KAI-u bp Zając ;>

Oceń 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook