Przygotowania do wizyty papieża w Polsce

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Intensywne prace nad przygotowaniem pielgrzymki papieża Franciszka do Polski w 2016 roku oraz Światowych Dni Młodzieży, które będą jej głównym elementem, zapowiedzieli dziś przedstawiciele rządu i Episkopatu. Już w pierwszym kwartale przyszłego roku rząd powoła międzyresortowy zespół ds. papieskiej wizyty, który blisko współpracować będzie z kościelnym Komitetem Organizacyjnym papieskiej pielgrzymki.

 

Spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski odbyło się w siedzibie sekretariatu KEP w Warszawie. Obydwaj współprzewodniczący Komisji - min. Andrzej Halicki (PO) i abp Sławoj Leszek Głódź - podkreślali dobrą atmosferę rozmów.

 

Min. Halicki przypomniał, że nadchodzący rok będzie okresem przygotowań do wizyty papieża w Polsce oraz do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przede wszystkim zaś, jak dodał, do wielkiego przedsięwzięcia organizacyjnego, jakim będą Światowe Dni Młodzieży.

 

"Nie jest to już wizyta, do której byliśmy przyzwyczajeni za pontyfikatów Jana Pawła II i Benedykta XVI. Ona ma inną rangę logistyczną" - zaznaczył abp Głódź. Jego zdaniem, będzie to "wielkie wyzwanie także w wymiarze organizacyjnym". - Ćwierć miliona ludzi od 18. do 35. roku życia najpierw musi być przyjęta w terenie, w diecezjach, a później w Krakowie spodziewane jest do 2 mln pielgrzymów z całego świata. To jest ciężar, który spocznie na państwie, Kościele i samorządach - przypomniał metropolita gdański.

 

Liczba pozostałych pielgrzymów będzie zależała m.in. od charakteru trasy papieskiej wizyty i liczby miast, które odwiedzi papież. Na razie jednak, poza Krakowem, nie wiadomo, które miasta odwiedzi Franciszek. - Oczywiście, oczekiwania byłyby większe, ale o to trzeba pytać Ojca Świętego - powiedział abp Głódź.

 

Istotną rolę w podziale obowiązków związanych z przygotowaniem papieskiej wizyty odegrają w opinii abp. Głódzia samorządy. - Dobrze się stało, że jesteśmy po wyborach, samorządy są już ukonstytuowane i one też przecież muszą pomóc w konkretnych rozwiązaniach: gdzie umieścić tę młodzież, w jakich szkołach, na jakich stadionach itd. I tu poszczególne ministerstwa dadzą zielone światło, ale potem miejsca spotkań wymagają domówienia - stwierdził współprzewodniczący Komisji Wspólnej.

 

Abp Głódź przypomniał, że Franciszek przybędzie do Polski jako głowa Państwa Watykańskiego, ale jego wizyta ma przede wszystkim charakter religijny. - Stąd wizyta będzie mieć charakter państwowy i kościelny, dlatego konieczne jest porozumienie między Kościołem a rządem - dodał.

 

Min. Andrzej Halicki Współprzewodniczący Komisji przyznał, że - biorąc pod uwagę przyszłoroczne wybory parlamentarne - nikt nie może zagwarantować, że w 2016 r. rząd będzie pracował w obecnym składzie. Ale, jak dodał, wiadomo już kto będzie partnerem Kościoła od strony samorządów. Poinformował, że Światowy Dzień Młodzieży i wizyta papieża Franciszka była także tematem dzisiejszego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

 

W styczniu odbędzie się spotkanie na temat kształtu dalszej współpracy rządu i Kościoła na rzecz przygotowań papieskiej wizyty, z udziałem m.in. sekretarza generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego i szefa Kancelarii Premiera RP min. Jacka Cichockiego.

 

Min. Cichocki podczas spotkania zrelacjonował stan ustaleń związanych z papieską wizytą na podstawie m.in. spotkania premiera Donalda Tuska z Franciszkiem w maju br. oraz wymiany korespondencji polskiego rządu ze Stolicą Apostolską na ten temat. - Myślę, że zgodziliśmy się, iż to, co miało być zrobione w tym roku, zostało zrobione. Teraz już musimy powołać bardziej operacyjny mechanizm koordynacji tych przygotowań - wyjaśnił min. Cichocki.

 

Pytany przez KAI o zakres obowiązków strony rządowej w związku z przygotowaniem wizyty papieża, szef Kancelarii Premiera RP wyjaśnił, że "są to te zadania, które pojawiają się zawsze przy tak dużych wydarzeniach". - Czyli przede wszystkim zorganizowanie strony medycznej, bezpieczeństwa, logistycznej. To, co było do tej pory w przypadku pielgrzymek papieskich - dodał.

 

Na zakończenie spotkania Komisji Wspólnej jej członkowie przełamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia świąteczno-noworoczne.

 

W spotkaniu ze strony kościelnej uczestniczyli: współprzewodniczący Komisji Wspólnej abp Sławoj Leszek Głódź, Prymas Polski abp Wojciech Polak, sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, abp Andrzej Dzięga, kard. Kazimierz Nycz, bp Andrzej Suski i bp Damian Muskus, przedstawiciele sekretariatu Episkopatu w tym rzecznik ks. Józef Kloch oraz ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży i Marcin Przeciszewski, prezes KAI.

 

Stronę rządową reprezentowali m.in. minister cyfryzacji Andrzej Halicki, minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki i sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji, Cyfryzacji Stanisław Huskowski oraz ich eksperci.

 

Ostatnie spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski odbyło się ponad roku temu, 14 listopada 2013 r.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~kenworth 18:09:31 | 2014-12-21
Po co ten pajac ma przyjechac do Polski ?  kto bedzie za ten idiotyzm placil ?   jesli katole to ok,  tylko cos mi sie wydaje ze zaplaci panstwo

Oceń 1 2 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~aka 23:18:35 | 2014-12-17
Oby te słowa o innym składzie rządu okazały się prorocze

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook