Ks. M. Szkudło i ks. A. Wodarczyk biskupami

Radio Watykańskie
(fot. Radio Watykańskie)

Papież Franciszek mianował dwóch nowych biskupów pomocniczych archidiecezji katowickiej. Zostali nimi wikariusz biskupi ds. stałej formacji kapłanów ks. Marek Szkudło oraz moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Adam Wodarczyk.

 

Ks. Marek Szkudło jest kapłanem archidiecezji katowickiej. Urodził się 28 lutego 1952 r. w Tychach. Po maturze rozpoczął formację i studia w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym, znajdującym się wówczas w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 23 marca 1978 r. z rąk biskupa katowickiego Herberta Bednorza.

 

Po święceniach przez trzy lata był wikariuszem w parafii św. Małgorzaty w Lyskach, a następnie przez sześć lat w parafii św. Michała Archanioła w Katowicach. W latach 1987-1994 pełnił funkcje diecezjalnego wizytatora katechezy, diecezjalnego duszpasterza harcerzy oraz członka Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Od 1994 r. do 2012 r. był proboszczem parafii NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju. W tym okresie pełnił także funkcje archidiecezjalnego duszpasterza mężczyzn i górników, członka Rady Kapłańskiej i Kolegium Konsultorów, moderatora prezbiterów młodszych roczników święceń, ojca duchownego księży oraz dziekana.

 

Od 29 lipca 2012 r. jest wikariuszem biskupim ds. stałej formacji kapłanów. Należy do Kolegium Konsultorów i archidiecezjalnej Rady Kapłańskiej. Przewodniczy także Komisji ds. Duchowieństwa i jest członkiem Komisji Głównej II Synodu Archidiecezji Katowickiej.

 

Ks. Adam Wodarczyk jest kapłanem archidiecezji katowickiej. Urodził się 3 stycznia 1968 r. w Tarnowskich Górach. Ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach. Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1994 r. z rąk abp. Damiana Zimonia.

 

Po święceniach studiował liturgikę i teologię pastoralną w Instytucie Formacji Pastoralno-Liturgicznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Studia doktoranckie odbył w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL. W latach 2000-2001 studiował w "Studium Kanonizacyjnym" Kongregacji ds. Kanonizacyjnych w Rzymie. W 2007 r. otrzymał doktorat z teologii pastoralnej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

 

Ks. Wodarczyk od lat młodzieńczych związany jest z Ruchem Światło-Życie, gdzie był animatorem, moderatorem wspólnot parafialnych i wielu oaz rekolekcyjnych, a także moderatorem diakonii na szczeblu diecezjalnym. Od 2007 r. jest moderatorem generalnym tego ruchu.

 

Biskup nominat przez cztery lata po święceniach był wikariuszem parafii św. Jadwigi w Chorzowie. Od 2001 r. był postulatorem procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. W latach 2008-2013 pełnił funkcje konsultora Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski. Obecnie jest członkiem Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski i Krajowej Rady Misyjnej.

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook