Kard. Schönborn: człowiek i historia zbawienia

(fot. Frag den Kardinal / youtube.com)

Człowiek wpisany jest w historię winy i zbawienia. Podkreślił to kard. Christoph Schönborn podczas liturgii w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

 

Arcybiskup Wiednia podkreślił, że opisany w przypadających na ten dzień czytaniach z Księgi Rodzaju grzech pierwszych ludzi w raju, według świadectwa biblijnego rozpoczyna uwikłanie w historię zła, która od początków ludzkości unaocznia się każdego dnia.


"Ale z tym nieuniknionym uwikłaniem łączy się wdzięczność Bogu, który cudownie stworzył" każdego człowieka i towarzyszy mu na wszystkich jego drogach" - powiedział kard. Schönborn. Zwrócił jednocześnie uwagę, że ta podwójność tkwienia w grzechu i obietnica zbawienia są "w kodzie genetycznym" każdego człowieka, a nawet całego wszechświata.

 

Maryja, niepokalanie poczęta przez swą matkę Annę, a tym samym - w pojęciu chrześcijańskim - "całkowicie wpisana w historię łaski Bożej", wypowiedzianym przez siebie "tak" rozpoczęła nowy rozdział w dziejach zbawienia. Zwłaszcza w święto Niepokalanej powinno się to stać dla nas okazją do refleksji nad tajemnicą swego własnego życia, stwierdził arcybiskup Wiednia zauważając gorzko, że choć dzień 8 grudnia jest w Austrii świętem kościelnym, wiele sklepów jest otwartych jak w dni powszednie.

 

Tradycyjnie już, w godzinach popołudniowych, Wiedeńczycy z kard. Schönbornem, duchowieństwem i liczną grupą ministrantów z całej archidiecezji spotkali się na placu Am Hof, u stóp kolumny z figurą Matki Bożej - "widocznego znaku ufności Bogu i pobożności maryjnej narodu austriackiego". Po złożeniu kwiatów i krótkim nabożeństwie procesja ze światłami przeszła głównymi ulicami Wiednia do katedry św. Szczepana, gdzie przed obrazem Matki Bożej z Pocs, kard. Schönborn przewodniczył uroczystym nieszporom maryjnym. Ta słynąca łaskami ikona czczona jest przez wszystkich Wiedeńczyków.

 

Zarówno maryjna kolumna, od której prowadzi tradycyjna procesja, jak i szczególne świętowanie 8 grudnia mają swoje początki w czasach wojny trzydziestoletniej. Wtedy to, w 1645 r., gdy u bram Wiednia stanęły protestanckie wojska szwedzkie, cesarz Ferdynand ślubował, że jeśli szwedzkie niebezpieczeństwo zostanie oddalone, uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP będzie w podległych mu krajach świętem państwowym, wzniósł także na placu Am Hof kolumnę łaski. Kolumnę wystawiono 8 grudnia 1647 r. W latach 1938-1953 święta nie wolno było obchodzić. Zostało przywrócone w Austrii w 1954 r. po tym, jak opowiedziało się za tym 1,5 miliona Austriaków.

 

Żywy kult Niepokalanej trwa w Austrii do dziś, o czym świadczą liczne jej wizerunki w całym kraju. Na nabożeństwa przed figurami Matki Bożej zbierają się 8 grudnia mieszkańcy we wszystkich miastach Austrii. Z biegiem lat rozwinęły się nowe tradycje, np. błogosławieństwo dla kobiet ciężarnych, czy poświęcenie parafii Matce Bożej Niepokalanej.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 17:11:57 | 2014-12-09
Typowa paplanina tego bezbożnika, który już dawno postawił sie poza KK. On nie rozumie niepokalanego poczęcia i gada nie na temat.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~GN 12:44:41 | 2014-12-09
Z apelem o modlitwę w intencji drugiej części Synodu Biskupów na temat rodziny zwrócił się abp Stanisław Gądecki do uczestników procesji światła w Poznaniu.

Abp Gądecki: Zawierzmy synod Niepokalanej 
JÓZEF WOLNY /FOTO GOŚĆ
Abp Stanisław Gądecki
– Potrzeba modlitwy do Niepokalanej, by uniknąć nieszczęść, które towarzyszą wielu rodzinom w naszej Ojczyźnie – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny metropolita poznański przewodniczył procesji z kościoła pw. św. Małgorzaty przez Most Biskupa Jordana pod figurę Niepokalanej na Ostrowie Tumskim.

Podczas procesji wierni, z zapalonymi lampionami, odmawiali różaniec, rozważając tajemnice światła. W nabożeństwie uczestniczyło kilkanaście zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z różnych miejscowości, m.in. z Poznania, Leszna i Gostynia. Strażacy na wysięgniku wozu strażackiego złożyli u stóp figury Niepokalanej, kilkadziesiąt metrów nad ziemią, bukiet kwiatów.

Statua Niepokalanej stoi w miejscu, gdzie znajdowała się pierwsza na ziemiach polskich kaplica, ufundowana przez księżną Dobrawę. Za kilka lat podziemne relikty świątyni, w której 1050 lat temu sprawowano liturgię, zostaną udostępnione zwiedzającym.

Oceń 3 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook