Al-Azhar gotowy do wznowienia dialogu

(fot. Dr. Mohamed Fouad / Foter / CC BY)

Uniwersytet al-Azhar w Kairze, uważany za najważniejszy ośrodek teologiczny islamu sunnickiego, jest gotów do wznowienia dialogu międzyreligijnego ze Stolicą Apostolską.

 

Został on zawieszony w 2011 r. po tym, jak ówczesny papież Benedykt XVI wziął w obronę tamtejszą mniejszość chrześcijańską po krwawym zamachu na koptyjską katedrę w Aleksandrii - mówił on wówczas o "strategii przemocy, która wzięła na cel chrześcijan".

 

Obecnie zastępca wielkiego imama al-Azharu Abbas Shuman oświadczył, że uczelnia z zadowoleniem powita wznowienie dialogu "w jakimkolwiek czasie i bez zastrzeżeń". Za bardzo zachęcające do niego uznał niedawne słowa papieża Franciszka "rozdzielające islam i terroryzm". - Musimy tylko porozumieć się co do ram tego dialogu - zaznaczył Shuman.

 

Na początku grudnia al-Azhar wysłał już delegację wysokiego szczebla do Watykanu na międzyreligijne spotkanie ws. zwalczania współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi. Natomiast w listopadzie gościem papieża Franciszka był prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?