Zacznijmy na nowo przeżywać niedzielę!

(fot. shutterstock.com)

Niedziela jest Boża i nasza. Jak Bóg będzie na pierwszym miejscu, to niedziela będzie na właściwym miejscu i będzie centrum życia rodziny - mówił bp Rudolf Pierskała, który 4 grudnia przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.


Temat grudniowego spotkania brzmiał: "Eucharystia w centrum życia rodziny chrześcijańskiej" dlatego świadectwem o roli Eucharystii w życiu rodziny w niedzielę i nie tylko podzielili się Monika i Maciej Rosiewiczowie z dziećmi. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek, dyrektor Diecezjalnego Radia Rodzina. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: ks. Szymon Rybak i ks. Mariusz Andrzejczak.

 

Przed Eucharystią odbył się także koncert, na który złożył się program słowno-muzyczny o charakterze patriotycznym w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Lasów Państwowych z Tucholi pod dyrekcją Mirosława Pałczyńskiego.

 

Mszy św. w kaliskim sanktuarium przewodniczył biskup pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała a wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, wierni z diecezji kaliskiej leśnicy i ich rodziny z nadleśnictw położonych w pobliżu Kalisza oraz pielgrzymi z całej Polski.

 

W homilii celebrans wskazywał, że niedzielna Eucharystia, w której uczestniczy cała rodzina jest mocnym fundamentem i centrum życia rodziny chrześcijańskiej. - Na tej skale powinniśmy budować wspólnotę Kościoła domowego. Prawdziwą rodzinę chrześcijańską tworzy ta rodzina, która żyje miłością Boga i miłością wzajemną na wzór samego Jezusa. To uczestniczący w niedzielnej Eucharystii rodzice i dzieci budują dom na skale, bo na Eucharystii Jezus daje nam światło jak żyć według Ewangelii. To Jezus uczy nas żyć miłością Boga i bliźniego w rodzinie - mówił bp Pierskała.

 

Ubolewał, że we współczesnych czasach nastąpiło osłabienie udziału w niedzielnej Eucharystii. - Trzeba na nowo naszym rodzinom zachęty, że niedzielna Eucharystia to jest nasz największy skarb, nasz największy dar, jaki nam Pan Jezus zostawił. Świętowanie dnia Pańskiego jest bardzo ważne w rodzinie. Współcześnie jakby zanikła wrażliwość i troska o ten dzień - zauważył kaznodzieja.

 

Zaznaczył, że niedziela to dzień poświęcony Chrystusowi Panu i dzień, w którym rodzina świętuje. - Jesteśmy uczniami Chrystusa. Gdziekolwiek będziemy w niedzielę, w tym dniu powinniśmy świętować. To dzień poświęcony Bogu i człowiekowi. To dzień radości i odpoczynku- mówił hierarcha.

 

Zachęcał rodziców, aby dawali przykład swoim dzieciom poprzez uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. - To od nas zależy udział naszych rodzin w niedzielnej Eucharystii. Pielęgnujmy tradycję przychodzenia na czas, udziału w różańcu, w godzinkach przed Mszą, pielęgnujmy żywy śpiew pieśni, wspólną modlitwę na niedzielnej Eucharystii. W dniu Pańskim rodzina świętuje także przez odpoczynek i nie wykonuje prac niekoniecznych - podkreślał biskup pomocniczy diecezji opolskiej, który wskazał, że wzorem budowania domu i rodziny na skale jest św. Józef.

 

Podał kilka wskazań praktycznych dotyczących świętowania niedzieli. - Zacznijmy na nowo świątecznie przeżywać niedzielę. Rozpoczynajmy już w sobotę popołudniu, idźmy rodzinnie na Mszę św., tak wypoczywajmy, jakbyśmy już całą pracę wykonali, podziwiajmy wokół siebie Boży świat, sprawmy radość w niedzielę przynajmniej jednemu człowiekowi, a konieczną krytykę innych pozostawmy na dni powszednie - mówił bp Pierskała.

 

Podkreślił, że św. Jan Paweł II, który jest patronem rodziny uczy, że rodzina to najcenniejsze dobro ludzkości. - Niech jego nauczanie będzie drogowskazem i pomoże nam rozbudzić na nowo świadomość, że rodzina ma charakter święty, nienaruszalny, jest dobrem nieocenionym i nikt jej nie zastąpi. Niech każda rodzina zgodnie ze słowami św. Jana Pawła II będzie gościnnym mieszkaniem dobroci dla dzieci i starszych, chorych i samotnych, ubogich i potrzebujących pomocy, a wtedy rodzina będzie miłością wielką - stwierdził kaznodzieja.

 

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

 

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak nawiązał do 23. rocznicy dziękczynienia za Radio Maryja. Stwierdził, że "obecność i świadectwo kard. Stanisława Dziwisza są dowodem jedności Kościoła w Polsce". - Nie damy się podzielić na lepszych i gorszych, nowoczesnych i zacofanych, rzekomo mądrzejszych i niewykształconych. W Kościele każdy ma swoje miejsce i nikt nie czuje się ani lepszy ani gorszy - podkreślił biskup kaliski.

 

Zachęcał, aby katolicy dobrze przygotowali się do świąt Bożego Narodzenia. - Zróbmy to przez odprawienie rekolekcji, rachunek sumienia, spowiedź, byśmy mogli przygotować świąteczny żłóbek, ale z dobrych uczynków. To jest najpiękniejszy dar - mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

 

Podczas Mszy św. grała Reprezentacyjna Orkiestra Lasów Państwowych z Tucholi pod dyrekcją Mirosława Pałczyńskiego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Jan 12:56:08 | 2014-12-05
Całośc na żywo transmitowana w TV Trwam i Radio Maryja i nadal do zobaczenia na ich portalach. Warto przeglądnąc całośc a nie tylko wybrane przez dziennikarza fragmenty. 

Oceń 1 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?