Biskupi na nadzwyczajnym zebraniu KEP

(fot. J Donohoe / Foter / CC BY-NC)

Kwestie dotyczące Synodu biskupów o rodzinie, propozycje duszpasterskie na rzecz rodziny oraz sprawy organizacyjne związane z pielgrzymką papieża do Polski były tematem Nadzwyczajnego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się dziś na Jasnej Górze.

 

Biskupi wysłuchali relacji przewodniczącego Episkopatu z nadzwyczajnego synodu o rodzinie oraz dyskutowali nad propozycjami działań na rzecz małżeństwa i rodziny, które mają zostać podjęte w najbliższym czasie, przed XVI zgromadzeniem zwyczajnym Synodu - w październiku 2015r. - Chodzi przede wszystkim o systematyczną modlitwę, ale też o konkretne wydarzania ukazujące piękno rodziny i mające jej pomóc w codziennym funkcjonowaniu - powiedział bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

 

Podkreślił, że biskupi wyrażają przede wszystkim wielką wdzięczność i uznanie dla tych małżeństw, które dają autentyczne świadectwo wierności Chrystusowi i Jego nauce i które mimo wielu trudności trwają wiernie, swoim entuzjazmem, radością i świadectwem najpiękniej promują rodzinę.

 

- Nie ma lepszej promocji małżeństwa i rodziny, jak właśnie szczęśliwe, wierzące i radosne rodziny - przypomniał bp Wątroba. To uznanie dla "zdrowych pięknych rodzin" znajdzie swoje odniesienie w przyjętym właśnie liście pasterskim na uroczystość Świętej Rodziny, która obchodzona jest w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. W przesłaniu biskupów znajdzie się też wyraz troski o małżeństwa, które przeżywają różne kryzysy, o tych małżonków, którzy złamali słowa przysięgi małżeńskiej. - Nie chcemy ich potępiać czy osądzać, ale chcemy przypomnieć to, co Kościół głosi od zawsze, że są oni ogarnięci troską i modlitwą, że mają swoje miejsce w Kościele i mogą realizować swoje chrześcijaństwo w wielu wymiarach i momentach swojego życia - podkreślił bp Wątroba.

 

Biskupi wyrażają także uznanie dla tych, którzy nie tylko modlitwą, ale przede wszystkim aktywną postawą w obronie małżeństwa i rodziny i jej tradycyjnego obrazu angażują się w życiu społecznym czy politycznym. - Wyrażamy uznanie dla tych wszystkich stowarzyszeń i ruchów, w których programie znajduje się troska o rodzinę i jednocześnie wzywamy, by nie osłabły i przyczyniały się jeszcze bardziej do wspierania rodziny - powiedział bp Wątroba.

 

Podczas obrad hierarchowie wysłuchali relacji abp Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, z obrad w Rzymie III nadzwyczajnego zgromadzenia ogólnego Synodu Biskupów o rodzinie. Spotkaniu towarzyszył temat "Wyzwania duszpasterskie dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji".

 

Bp Wątroba podkreślił, że głos abp Gądeckiego był przypomnieniem nauczania Jana Pawła II o małżeństwie i rodzinie, był wezwaniem, by tam szukać inspiracji i to nauczanie zgłębiać. Jego zdaniem, "słowo przewodniczącego Episkopatu było także upomnieniem się o powrót do Pisma Świętego, które jest podstawowym źródłem nauki o małżeństwie i rodzinie". - To Biblia jest dla nas źródłem, a nie to, co podpowiadają media czy co zdaje się sugerować praktyka codzienna, nie można naginać doktryny do aktualnego stylu życia i o to upomniał się abp Gądecki - podkreślił bp Wątroba.

 

Obradująca jeszcze przed rekolekcjami biskupów Rada Episkopatu ds. Rodziny zaproponowała szereg różnorodnych działań na rzecz rodziny, które mają zostać podjęte w najbliższym czasie.

 

-Chodzi o różne wydarzenia i inicjatywy duszpasterskie na poziomie ogólnopolskim, diecezjalnym i parafialnym - powiedział bp Wątroba. Podkreślił, że nie może zabraknąć w tym czasie systematycznej modlitwy w intencji synodu i rodziny. - Przez ten czas przygotowań zaproponujemy systematyczną modlitwę we wszystkich parafiach w Polsce, na wzór trwającej już modlitwy za naszą Ojczyznę - stwierdził przewodniczący Rady ds. Rodziny.

 

Obok modlitwy biskupi chcą zorganizować ogólnopolski kongres o małżeństwie i rodzinie, w którym udział wezmą przedstawiciele różnych środowisk teologicznych, intelektualnych czy duszpasterskich.

 

Biskupi Kościoła w Polsce widzą też konieczność pogłębionej katechezy o rodzinie i poznawania przez małżonków nauki Kościoła o rodzinie. Mają w tym pomóc przede wszystkim media katolickie, które w sposób systematyczny i cykliczny powinny podejmować tematykę rodzinną, poczynając od wyjaśnienia podstawowych pojęć dotyczących małżeństwa i rodziny.- Z przeprowadzonych ankiet wynika, że znajomość nauki Kościoła o rodzinie jest równa zeru a zatem tu trzeba podjąć bardzo konkretną pracę - podkreślił ordynariusz rzeszowski.

 

Bp Wątroba poinformował, że istnieje pilna potrzeba zorganizowania spotkania diecezjalnych duszpasterzy związków niesakramentalnych . - Tych związków niestety przybywa, wśród nich prowadzone są różne działania i potrzeba ich skoordynowania a także zintensyfikowania - powiedział biskup.

 

Przewodniczący Rady ds. Rodziny zwrócił się przede wszystkim z apelem do małżeństw, by to one poczuły się też włączone w proces wzmacniania rodziny. - Temu ma służyć Synod, nie tylko zdiagnozowaniu, nazwaniu rzeczy po imieniu, ale przede wszystkim leczeniu tych wielu ran, które kaleczą rodzinę - zauważył bp Wątroba. - Chcemy jeszcze więcej i lepiej towarzyszyć rodzinom zdrowym, bo to głównie one mogą swoim przykładem i świadectwem życia najwięcej mogą pomóc innym" - twierdzi.

 

Szczególnym opiekunem działań na rzecz rodziny ma być dla nas św. Jan Paweł II, stąd hasłem kolejnego Dnia Papieskiego w 2015 r. będą słowa: Jan Paweł II patron rodziny.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?