"Pogłębiać wiarę, otwierać się na Chrystusa"

"Pogłębiać wiarę, otwierać się na Chrystusa"
(fot. Krzysztof Stawicki)
KAI / psd

Przed laicyzmem liberalnym przestrzega Polaków bp Józef Kowalczyk, Prymas Polski, w wywiadzie udzielonym "Przewodnikowi Katolickiemu". Opowiada też o swoim domu rodzinnym, drodze do kapłaństwa, o wyzwaniach jakie stoją przed Kościołem w Polsce oraz o Janie Pawle II. Z abp. Kowalczykiem rozmawia ks. Dariusz Madejczyk, redaktor naczelny czasopisma.

Abp Kowalczyk wspominając pracę jako nuncjusz apostolskiego, podkreśla wsparcie, jakie otrzymał od Jana Pawła II. Wśród zadań, które udało mu się przeprowadzić w ciągu 20 lat, kiedy był nuncjuszem apostolskim w Polsce, wymienia: restrukturyzację struktur administracyjnych Kościoła w Polsce, konkordat, przygotowanie wizyt Ojca Świętego Jana Pawła II i pielgrzymki Benedykta XVI, a także odrodzenie struktur Kościoła grekokatolickiego i ordynariatu polowego. Wyraża przekonanie, że „skoro Pan Bóg nas do czegoś powołuje, to daje też łaskę, by to dzieło dobrze wypełnić”.

DEON.PL POLECA




Na pytanie, jakie wyzwania stoją dzisiaj przed Kościołem w Polsce, odpowiada: „Wyzwanie dla Kościoła w Polsce jest tylko jedno: pogłębiać wiarę, otwierać się na Chrystusa. Tak jak powiedział Jan Paweł II w czasie inauguracji swojego pontyfikatu: nie bać się Chrystusa, nie ignorować Jego obecności. On wie, co jest w człowieku i wie, co jest w społeczeństwie”. Zauważa, że w polskim społeczeństwie nie zapanuje sprawiedliwość społeczna, a także nie będzie poszanowana godność człowieka i jego własności, dopóki Polacy będą tolerować wykrzywione i zafałszowane sumienie. Prawość sumienia, zdaniem nowego prymasa, bierze się z wiary w Boga oraz w Ewangelię.

Prymas Polski przestrzega też przed dzisiejszym laicyzmem liberalnym, który, w jego opinii, jest gorszy od materializmu dialektycznego. „Mam wrażenie, że dzisiejszy laicyzm liberalny jest gorszy od materializmu dialektycznego, bo tamten był przynajmniej zdefiniowany i wiedzieliśmy, z kim mamy do czynienia. Laicyzm natomiast, mówiąc o godności i prawach człowieka w innym wymiarze, oderwanym od Dekalogu, świadomie lub nie, realizuje politykę Hitlera. Czym jest eliminowanie ludzi niepełnosprawnych, eutanazja na życzenia i inne podobne praktyki? To nie tylko zaprzeczenie Dekalogu, ale także hołdowanie nurtom nazizmu, które pokazuje się dziś jako osiągnięcie demokracji i akceptację wolności i woli człowieka, który chce umrzeć. Może to nie ma jeszcze jakichś bardzo szerokich wymiarów, ale takie tendencje są i jako chrześcijanie musimy odważnie się temu przeciwstawiać i bez lęku to piętnować”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Pogłębiać wiarę, otwierać się na Chrystusa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.